Czy wiesz, że...

W obecnych czasach wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu. Jednak taki zakup wyłącznie z własnych środków może być ciężki do zrealizowania. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się banki, które oferują kredyty samochodowe. Są to kredyty przeznaczone specjalnie na zakup samochodu, dzięki czemu można liczyć na niższe oprocentowanie, niż w przypadku standardowej pożyczki gotówkowej.

Co wpływa na koszt kredytu samochodowego?

Oczywiście najważniejszym czynnikiem decydującym o koszcie kredytu jest jego oprocentowanie nominalne oraz prowizja za jego udzielenie. Banki posiadają konkretne progi wspomnianych kosztów. Zależą one od wielu czynników do których zalicza się między innymi: kwotę kredytu i jej udział w pełnej wartości samochodu, to czy kredytowany pojazd jest nowy czy stary, czy był używany, jaki jest jego wiek itd. W przypadku niektórych kredytów bank wymaga od klienta wkładu własnego, co w pewnym sensie jest korzystne dla kredytobiorcy, ponieważ im wyższy jest wkład tym koszty kredytu są niższe. Na koszt kredytu wpływa również okres kredytowania. Dłuższy oznacza niższe raty ale jednocześnie wyższe koszty kredytu. Należy jednak pamiętać, aby raty nie przekraczały naszych możliwości finansowych i nie doprowadziły do zrujnowania budżetu domowego.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Zabezpieczeniem spłaty w przypadku kredytu samochodowego jest nasze auto. W związku z tym do momentu spłaty całości zobowiązania, nie mamy możliwości dysponowania pojazdem bez zgody banku. Banki oferują kilka rodzajów zabezpieczeń, dlatego przed wyborem warto się zastanowić, który z nich będzie dla nas najkorzystniejszy.

Jednym ze sposobów jest zastaw rejestrowany – najbardziej uciążliwy, ponieważ musi on zostać zgłoszony do rejestru prowadzonego przez sądy rejestrowe. Wybierając to zabezpieczenie teoretycznie możemy swobodnie dysponować naszym autem, jednak w przypadku sprzedaży czekają nas uciążliwe i kosztowne formalności.

Drugi sposób to przewłaszczenie. Polega on na przeniesieniu własności samochodu na bank, co oznacza, że do momentu spłaty całości kredytu bank będzie właścicielem luz współwłaścicielem. Po spłacie całego zobowiązania instytucja finansująca zakup auta, przeniesie własność samochodu z powrotem na nas.

Znany sposób zabezpieczenia to również depozyt karty pojazdu. W takim przypadku bank deponuje Kartę Pojazdu, przez co sprzedaż auta bez zgody instytucji finansowej jest niemożliwa. Jest to chyba najwygodniejsze rozwiązanie dla kupującego, ponieważ nie wiąże się z dodatkowymi opłatami przy przerejestrowywaniu auta.

Sprawdź polskabankowosc.com.pl i dowiedz się więcej na temat produktów bankowych