Czy wiesz, że...

Ubezpieczając samochód, oprócz obowiązkowego OC możemy wykupić szereg innych ubezpieczeń na wypadek przeróżnych wydarzeń losowych. Oferta firm ubezpieczających jest niezwykle bogata, jednak każda dodatkowa usługa generuje koszty. Czy i na co powinniśmy decydować się przy ofertach dodatkowych ubezpieczeń?

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC dotyczy sytuacji, w której kierujący pojazdem wyrządził szkodę podczas korzystania ze swojego pojazdu. Odszkodowanie, jakie musiałby zapłacić poszkodowanemu w tej sytuacji, ściągane jest z jego OC. Podstawą prawną obowiązku posiadania OC jest ustawa z dn. 22.05.2003 r. Prawo to chroni kierowców przed wysokimi kosztami odszkodowań, jakie musieliby ponosić z tytułu szkody będącej następstwem uszkodzenia ciała, śmierci czy rozstroju zdrowia. Cena OC jest różna w zależności od wielu indywidualnych czynników. Przed podpisaniem umowy, zapoznaj się z artykułem, jak znaleźć tanie OC.

Jednakże sytuacji, w których musimy ponosić koszty związane z użytkowaniem samochodu, jest o wiele więcej. Można tu wymienić stłuczkę, której sprawcą jest kierujący. O ile poszkodowany otrzyma w tej sytuacji odszkodowanie, o tyle winny nie dostanie pieniędzy na naprawę auta. OC nie uchroni nas także przed kosztami lakierowania przy zadrapaniu czy naprawy silnika po zalaniu podwozia substancją chemiczną. Nie zrekompensuje także straty po kradzieży auta lub jej usiłowaniu. Lista wydarzeń, na wypadek których przydałoby się wsparcie finansowe, staje się coraz dłuższa.

Dodatkowe ubezpieczenie? Z namysłem i ostrożnie

Świadomi wielu potencjalnych zagrożeń kierowcy coraz częściej decydują się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Nie każdy z nich może sobie na to pozwolić, ponieważ ceny AC czy assistance to rząd około tysiąca złotych. W sytuacji, gdy potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia, priorytetem staje się wybór dopasowanej do naszych potrzeb oferty. Decyzja o zakupie AC jest z pewnością bardzo rozsądna, pamiętajmy jednak o dokładnym przyjrzeniu się wariantom cenowym dodatkowych usług.

Nie dajmy zwodzić się firmom ubezpieczeniowym, których agenci mogą oferować nam nie zawsze najkorzystniejsze rozwiązania finansowe. Sami zdecydujmy, co koniecznie chcemy opłacić, i z jaką potrzebą idziemy do ubezpieczyciela. Najlepiej jeszcze przed udaniem się do agenta samodzielnie porównać pakiety różnych firm. Informacje o usługach znajdziemy w internecie. Ceny ubezpieczeń będą wahały się w zależności od wielu różnych czynników. Aby przeliczyć, jakich kwot możemy się spodziewać w przypadku swojego auta warto wykorzystać bezpłatny Kalkulator OC AC auto. Umożliwia on wykonanie obliczenia pod spersonalizowane zapytanie i wskazanie najbardziej korzystnych pakietów ubezpieczeń.  Z pewnością podstawowa znajomość tematu będzie nam pomocna przy ostatecznym wyborze.