Czy wiesz, że...

Jesteś przedsiębiorcą zdecydowanym na samodzielne prowadzenie księgowości? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję sprawdź, czy to naprawdę się opłaca. Być może w ostatecznym rozrachunku to współpraca z biurem księgowym będzie korzystniejsza?

Wybór związany z samodzielnym prowadzeniem księgowości podyktowany jest przede wszystkim chęcią oszczędności. Przedsiębiorcy mają świadomość, że współpraca z biurem rachunkowym to dodatkowy koszt, dlatego wolą prowadzić księgowość we własnym zakresie. Trzeba jednak wiedzieć, że zwykle jest to oszczędność tylko pozorna. Dlaczego?

Musisz znać obowiązujące przepisy

Prowadzenie księgowości, nawet tej uproszczonej, wiąże się z koniecznością znajomości obowiązujących przepisów, np. w zakresie prawa podatkowego. Ich zawiłość oraz różne interpretacje sprawiają, że nietrudno o pomyłkę lub niedopatrzenie w kwestii dokonywanych rozliczeń czy składanych deklaracji.

Porady księgowe są dodatkowo płatne

Ogólna znajomość przepisów budzi wiele wątpliwości. Stąd zachodzi konieczność skorzystania z odpłatnych usług księgowych lub radców podatkowych. To spory koszt, w zależności od złożoności problemu, itp.

Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, porady księgowe otrzymujesz bezpłatnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z usług doradczych - nie tylko księgowego, ale i radców podatkowych.

Musisz poświęcić sporo czasu na rozliczenia

Samodzielne prowadzenie księgowości oznacza konieczność regularne dokonywania rozliczeń, uzupełniania księgi przychodów i rozchodów, składania deklaracji, itp. Zajmuje to mnóstwo czasu, w efekcie czego masz go znacznie mniej i nie możesz skoncentrować się na rozwijaniu firmy.

Współpraca z biurem rachunkowym pozwoliłaby więc na znaczną oszczędność czasu. Wszystkie obowiązki wynikające z prowadzenia księgowości spadłyby z twoich barków, dzięki czemu mógłby w pełni skupić się na działaniach służących rozwojowi przedsiębiorstwa. To przyniosłoby znacznie większe zyski i pokryło koszt współpracy z biurem księgowym.

Odpowiadasz za poprawność składanych deklaracji

Jeśli prowadzisz księgowość samodzielnie, wówczas jesteś odpowiedzialny za poprawność składanych deklaracji - podpisujesz się pod dokumentem imieniem i nazwiskiem. W razie jakichkolwiek niejasności oraz błędów, zostajesz wezwany do urzędu skarbowego czy ZUS. To ty odpowiadasz za wszelkie niepoprawne dane i musisz się z nich tłumaczyć.

Zupełnie inaczej jest w przypadku współpracy z biurem rachunkowym. Za składane deklaracje odpowiada indywidualny księgowy, który reprezentuje cię w razie kontroli czy wezwań do urzędów. Dzięki temu nie tylko oszczędzasz czas, ale przede wszystkim unikasz niepotrzebnego stresu.

Analizując powyższe przypadki łatwo zauważyć, że samodzielna księgowość to duża oszczędność. Przedsiębiorca musi poświęcić na to wiele czasu, a przecież... czas to pieniądz.