Z życia wzięte

Według statystyk, kredyty walutowe spłaca blisko 700 tys. osób. Przez wiele lat kredyt walutowy, szczególnie we frankach szwajcarskich, był utożsamiany z niską ratą jednak gwałtowna zmiana kursu franka, rozwiała złudzenia kredytobiorców. Czy wiesz, że możesz obniżyć ratę nawet kilkadziesiąt, czy kilkaset złotych w skali miesiąca, jeśli tylko zmienisz sposób spłaty kredytu we frankach? Tutaj z pomocą przychodzi internetowa wymiana walut i kantory online.

Kredytobiorcy spłacający zobowiązania zaciągnięte we frankach szwajcarskich, korzystając z usług internetowych kantorów, mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Początkowo ostrożnie podchodzili do wymiany walut online, ale z czasem przekonali się do wymiany walut bez wychodzenia z domu czy biura. Dziś z internetowych kantorów korzysta pół miliona osób. Przez długie lata banki, zamiast wyciągnąć pomocną dłoń do kredytobiorców, jeszcze pogarszały ich sytuację. Krótko mówiąc, bank wypłacał kredytobiorcy nie, pożyczone przez niego franki, ale ich równowartość w złotówkach, przeliczoną po korzystnym dla banku kursie kupna. Traktował Frankowiczów jako osoby, które po prostu w banku sprzedawały posiadane waluty. Gdy klient przychodził do banku z pieniędzmi na spłatę raty, musiały to być złotówki, które bank przeliczał po kursie sprzedaży, uznając, że zwyczajnie sprzedaje klientowi franki. Skutkiem czego banki zarabiały nie tylko na oprocentowaniu kredytu, prowizji za jego udzielenie, ale również na różnicy w kursach kupna i sprzedaży walut, czyli tzw. spreadzie. Dopiero w 2011 r. Ustawa antyspreadowa pozwoliła kredytobiorcom samodzielnie zadecydować gdzie i po jakim kursie chcą dokonać wymiany. Wtedy też na bazie kantoru stacjonarnego powstała platforma do internetowej wymiany walut kantor internetowy KantorEkspert.pl. Nie bez przyczyny wybór kredytobiorców padł na kantory internetowe, które wyróżniały się znacznie lepszym kursem niż kurs bankowy czy ten oferowany w kantorach stacjonarnych. Oprócz oszczędności dodatkowe atuty stanowiła wygoda oraz dostępność.

 

Jak płacić mniej?

Przykładowo Pan Kowalski spłaca zobowiązanie we frankach szwajcarskich w wysokości ok. 600 franków. Różnica w zakupie 600 CHF między bankiem a kantorem internetowym KantorEkspert.pl pozwoli mu zaoszczędzić ok. 100 zł miesięcznie w zależności od banku i oferowanego akurat kursu. W skali roku może oszczędzić 1200 zł a w ciągu 35 lat spłaty całego zobowiązania nawet 42 000 zł. Kantor online KantorEkspert.pl na swojej stronie udostępnia kalkulator walutowy, za pomocą którego łatwo policzymy, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić na wymianie walut.Jak to działa?

Aby móc wymieniać walutę w kantorze internetowym potrzebne nam będzie konto walutowe. Rachunek można założyć w kilka minut przez internet. W większości e-kantorów w tym internetowy kantor KantorEkspert.pl założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne. Aby dokonać wymiany należy zasilić wcześniej założone konto, cały ten proces wygląda podobnie jak dokonanie płatności za zakupy w sklepach internetowych. Po zasileniu rachunku w kantorze internetowym możemy wymienić walutę, wybierając odpowiedni dla nas kurs oraz wskazując liczbę jednostek waluty. Większość transakcji jest realizowanych błyskawicznie, chociaż czas zakończenia operacji uzależniony jest głównie od tego, z którego usług banku korzystamy, dlatego też warto sprawdzić, jakie banki obsługuje wybrany przez nas internetowy kantor. Jak widać zasady działania kantorów online są bardzo proste. Korzystanie nie wymaga od klientów aktywnego uczestniczenia w procesie wymiany. Siedząc przed komputerem każdy z nas może szybko i korzystnie dokonać wymiany waluty.