Z życia wzięte

Wielu z nas kojarzy skoki spadochronowe z czasochłonnymi przygotowaniami oraz sporymi kosztami, ale tak naprawdę dzisiaj są one dostępne niemalże dla każdego, kto ma ochotę na spełnienie swoich marzeń o poszybowaniu w przestworzach.

Skoki tandemowe są obecnie coraz popularniejsze. Dzięki nim można skoczyć ze spadochronem bez żadnych specjalnych przygotowań, badań lekarskich czy świetnej kondycji. Dzięki łatwej dostępności skoki spadochronowe w tandemie są więc tak często wybierane, również na prezent. Jak skacze się w tandemie i ile to kosztuje?

Skakanie ze spadochronem w tandemie odbywa się w dwójkę – uczestnicy to instruktor spadochroniarstwa oraz pasażer, który nie musi mieć żadnych wcześniejszych doświadczeń ze spadochronami. Uczestnicy skoku są połączeni uprzężą tandemową, stosuje się również specjalne spadochrony oraz automaty spadochronowe, dla pełnego bezpieczeństwa. Wystarczy tylko zarezerwować swój skok na dogodny dzień i godzinę, aby skorzystać z oferty.

Skok w tandemie poprzedzony jest tylko krótkim przeszkoleniem, podczas którego uczestnik dowiaduje się, jak postępować w jego trakcie. Również otrzymuje wtedy gogle oraz kombinezon w zależności od pogody. Po takim przygotowaniu uczestnicy skoku wchodzą do samolotu. Skok tandemowy odbywa się z wysokości 3000 metrów lub 4000 metrów. Wysokość wyskoku jest tutaj bardzo ważna, ponieważ od niej zależy czas swobodnego spadania – jest to najbardziej ekscytujący moment podczas skoku, ponieważ to wtedy uczestnicy spadają z prędkością rzędu 200 kilometrów na godzinę w kierunku ziemi. Jest to jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego nie można opisać słowami!

Czas swobodnego spadania wynosi 30 sekund w przypadku skoku z 3000 metrów oraz 60 sekund dla skoku z 4000 metrów, który jest jednak droższy. Po otwarciu spadochronu następuje kilkuminutowe opadanie w kierunku lądowiska. Lądowanie jest miękkie, dlatego nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo.

Ile trzeba będzie zapłacić za skok spadochronowy z tandemem? Wbrew pozorom, wcale nie jest to wyjątkowo wysoki wydatek, ponieważ trzeba przygotować się na koszt od 500 do 700 złotych w zależności od ośrodka organizującego skoki, a także ich typu. Najmniej zapłaci się za skok z 3000 metrów – około 500-600 złotych, z kolei skoki z 4000 metrów kosztują najczęściej około 700 złotych. Ośrodki spadochroniarskie organizujące skoki mają dla swoich klientów także szeroką gamę różnych promocji, dzięki którym można oszczędzić nawet po 100-150 złotych.

To niezwykłe wydarzenie może być również zarejestrowane przez dodatkowego skoczka. Na jego kasku zamontowana jest wysokiej klasy kamera, dlatego też może on zebrać materiały z wyjątkowej perspektywy. Skorzystanie z wideorejestracji to wydatek około 200-300 złotych, ale zdecydowanie warto dopłacić, aby uzyskać wspaniałą pamiątkę.

 

Dzisiaj ze skoków spadochronowych można skorzystać w wielu miejscowościach znajdujących się w Polsce. Jeżeli chcesz przeżyć niezwykła przygodę, zapraszamy do zapoznania się z adresami ośrodków spadochroniarskich na stronie internetowej: http://skacz.pl/.