Z życia wzięte

Pożary w samochodach może nie zdarzają się często. Jednak jeżeli już do nich dochodzi, to zwykle ich powodem jest zwarcie w instalacji elektrycznej. Żadna gaśnica samochodowa nie ugasi płonącego auta, tym zajmuje się państwowa straż pożarna. Ponieważ jednak pożar zaczyna się od iskry, warto, by wyposażenie samochodu obejmowało gaśnicę, która służy de facto do stłumienia ognia w zarodku.

Przepisy drogowe w Polsce nakazują przewożenie w każdym samochodzie sprawnej gaśnicy o zawartości 1 kg środka gaśniczego. Podczas kontroli policjant może sprawdzić czy taki środek bezpieczeństwa znajduje się w aucie. Jeżeli kierowca nie posiada gaśnicy, grozi mu mandat. Polskie przepisy nie precyzują natomiast konieczności utrzymywania dokumentów legalizujących gaśnicę. Sprzęt ma być sprawny i łatwodostępny, jeśli policjant stwierdzi, że minął okres przydatności do użycia, może pouczyć o konieczności konserwacji lub sprawdzić czy gaśnica działa. Nie zmienia to jednak faktu, że gaśnica powinna być sprawdzana w serwisie przynajmniej raz w ciągu 12 miesięcy, chyba, że producent na opakowaniu informuje inaczej.

 Podstawowe gaśnice samochodowe typu BC

 Gaśnice różnią się od siebie typem konstrukcji, ilością i rodzajem środka gaśniczego. Najtańsze gaśnice samochodowe można nabyć w cenie ok 25 zł. Są to tzw. gaśnice z nabojem, podobne w działaniu do syfonu z wodą gazowaną. Główny pojemnik zawiera 1 kg proszku gaśniczego, dodatkowo korpus gaśnicy mieści nabój ze sprężonym dwutlenkiem węgla, czyli z gazem wypędowym. Po zwolnieniu blokady gaz powoduje uwolnienie proszku gaśniczego. Model typu BC gasi takie materiały jak paliwa, oleje, rozpuszczalnik i niektóre tworzywa sztuczne. Jest to jednak produkt awaryjny, w którym przez kontakt ze środowiskiem zewnętrznym często dochodzi do zbrylenia proszku. Nie obejmuje również działaniem wszystkich typów materiałów, które mogą zając się ogniem podczas pożaru w samochodzie.

Uniwersalna gaśnica ABC dla przezornych kierowców

 Model ABC jest nieco droższy, ale tworzywa, które można ugasić z jego użyciem to topliwe ciała stałe, takie jak plastik, guma oraz łatwopalne gazy. Ponadto gaśnica typu ABC ma zazwyczaj poręczną, nowoczesną, ciśnieniową konstrukcję i jest wyposażona w manometr umieszczony w okolicy zaworu. Dzięki temu użytkownik może samodzielnie sprawdzić ilość pozostałego środka w butli. Wątpliwości na temat najlepszego wyboru gaśnicy do samochodu może rozwiać straż pożarna, wystarczy udać się do najbliższej jednostki i poprosić o informacje.

 Czy 1 kilogram środka gaśniczego to ilość wystarczająca?

Z całą pewnością gaśnica z zawartością 2, 3 i więcej kilogramów wystarczy na dłużej niż butla jednokilogramowa. Wybór zależy wyłącznie od preferencji kupującego, warto jednak wiedzieć, że gaśnica z 1 kilogramem proszku starcza zaledwie na 6 sekund pełnego gaszenia, co może się okazać zbyt krótkim czasem na opanowanie ognia.

 Po gaśnicę najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu

 Sklep ze sprzętem gaśniczym jest najlepszym miejscem do zaopatrywania się w gaśnice. Dysponujący fachowa wiedzą sprzedawca doradzi najlepszy wybór, i choć cena może być wyższa niż w supermarketach, to istnieje pewność, że sprzęt będzie sprawny, nieprzeterminowany i wysokiej jakości. Innym miejscem, gdzie można nabyć gaśnicę jest stacja paliw, jednak tam, z reguły tego typu sprzęt jest dużo droższy. Informacji w sprawie specjalistycznego sklepu można otrzymać u straży pożarnej, która posiada najlepsze i najbardziej aktualne dane. Punkty handlowe ze sprzętem gaśniczym są często jednocześnie miejscami, gdzie można zregenerować gaśnice po upływie terminy przydatności do użycia.

 

Artykuł został przygotowany przez zespół redakcyjny http://remiza.com.pl/.