Z życia wzięte

Włoski to dialekt, który wywodzi się z rodziny języków romańskich, schedzie po Imperium Rzymskim. Jest to język, który zachowuje podobieństwo do francuskiego, hiszpańskiego, rumuńskiego, czy portugalskiego. Oznacza to, że zaraz po opanowaniu tego dialektu, będziesz rozumieć część słów w językach, którymi posługuje się 750 milionów osób. Czy to dużo? Nawet bardzo...

Dzisiaj w tym wpisie zajmę się pytaniem, czy język włoski jest taki trudny do nauczenia się jakby mogło nam się to wydawać od samego początku.

Nie mamy wspólnych korzeni?

Kto w Polsce nie zrozumie Czecha? A kto na Słowacji nie zrozumie Polaka?

Nazywamy to efektem wspólnych korzeni językowych. Tak samo jak my dogadujemy się z wcześniej wymienionymi państwami, tak samo Włosi dogadują się z Francuzami, czy Hiszpanami. Pytanie jednak nasuwa się samo. Czy istnieją jakieś podobieństwa pomiędzy j. polskim, a włoskim?

Niestety odpowiedź brzmi - nie. Dlatego też nauka włoskiego różni się diametralnie od nauki innych języków obcych, takich jak na przykład języka rosyjskiego.

Jakie są różnice?

Różnice pomiędzy budową danych języków występują już przy samych częściach mowy. Zaczynając na rzeczowniku, Włosi odmieniają go tylko przez dwa rodzaje. W naszym języku występuje rodzaj męski, żeński i nijaki, a w j. włoskim jest tylko męski i żeński. Z jednej strony jest to znaczne ułatwienie, ponieważ nie jesteśmy zmuszani do nauki wielu reguł gramatycznych, a z drugiej, czasami można wpaść w błędne koło i mylić sobie zasady językowe, tym samym ośmieszając się w towarzystwie. Jedno jest pewne nauka włoskiego wymaga wielkiej uwagi, bo różnic jest wiele.

Gramatyka też nie została ocalona. Zaimki osobowe po włosku różnią się chociażby tym, że Państwo i oni/one pisze się tak samo. Jedyną różnicą jest wielka litera na początku słówka.

Kolejnym przykładem jest wymowa. Litera H w alfabecie jest wymawiana jako akka. Znasz jakieś inne języki, których uczyłeś się w szkole, których litera wymawiała się w taki sposób, wykluczając z tego grona francuski, czy hiszpański? Raczej wątpię...

Czy nauka włoskiego jest trudna?

Tak i nie. Wszystko zależy od tego, czy miałeś do czynienia w szkole z jakimkolwiek językiem z rodziny romańskiej. Dużo w języku włoskim polega na dobrym wsłuchaniu się w wymowę i obchodzenie się z nim każdego dnia. Dlatego ważne jest, aby na samym początku mieć strony www, które pozwolą wysłuchać jakiejkolwiek wymowy. Przykładem może być - podstawywloskiego.pl/zaimki-osobowe-po-wlosku/. Tutaj jak i na innych stronach możesz odtworzyć wymowę danych słówek. Oczywiście nie możesz zapomnieć o dużej gamie słowników interaktywnych z przygotowaną wymową przez specjalistów. Jeśli planujesz swoje pierwsze kroki z tym językiem, zacznij od zaimków osobowych po włosku i naucz się ich wymowy.

Podsumowując

Nauka języka włoskiego nie jest wcale trudna. Język ma jedną z najłatwiejszych gramatyk, słówka nie sprawiają większego problemu. Problemy jednak zaczynają się, gdy zaczniemy mówić w tym języku. Tak naprawdę wszystko wymawia się inaczej, niż się czyta. Jest wiele wyjątków. Zobacz chociażby wymowę zaimków osobowych w języku włoskim, którą podlinkowałem. Problemy mogą sprawiać również idiomy, które diametralnie różnią się od naszych... To byłoby na tyle w tym wpisie, mam nadzieję, że pomogłem odpowiedzieć na pytanie i zmotywować Cię do nauki tego języka obcego!