Nauka

Motywacja jest tym dla umysłu tym, czym napój energetyczny dla organizmu. To bardzo silne uczucie, która pozwoli Ci przenosić góry, jeśli tyko zechcesz. Wydawać by się mogło, że wyrażenie „motywacja do nauki” to swoista sprzeczność. Dziś jednak przedstawiamy kilka prostych, a zarazem skutecznych metod, które przekonają Cię, że nie jest to aż takie trudne.

Stawiaj sobie jasno określone cele

Stara prawda głosi, że trudno osiągnąć cel, którego nie widać. Być może zabrzmi to banalnie, ale warto dokładnie nazwać, określić to, co chcesz osiągnąć. Postanowienia typu: „W przyszłym roku będę się lepiej uczyć” ani trochę nie przybliża Cię to spełnienia tej obietnicy. Dlaczego? Po pierwsze - stwierdzenie to nie jest precyzyjne. Czy chodzi o oceny ze wszystkich przedmiotów? Czy Twoim celem jest czerwony pasek w kolejnym roku czy zależy Ci raczej na tym, by słaba trójka z matematyki zamieniła się w mocną czwórkę? Dobrym pomysłem na zwiększenie motywacji jest zapisanie celów, które chcesz osiągnąć. Możesz powiesić taką listę w widocznym dla siebie miejscu, na przykład przy biurku lub nad łóżkiem. To świetny sposób na to, by codziennie budzić się zmotywowanym.

Gwarantujemy, że „odhaczanie” celów już osiągniętych stanie się ogromną przyjemnością, a dodatkowo – zmotywuje Cię do dalszej pracy.

Stwórz plan działania

Jeśli już wiesz, co chcesz osiągnąć, warto zastanowić się nad tym, co do tej pory Cię ograniczało, co stało na przeszkodzie do osiągnięcia celu? Kiedy wykonasz już ten swoisty „rachunek sumienia” musisz zadać sobie pytanie, co zrobić, by osiągnąć cel? Co będzie Ci potrzebne? Jakie działania musisz podjąć? Pragniesz na koniec roku mieć piątkę z języka angielskiego – skorzystaj z korepetycji.

Jesteś humanistą, który chce poprawić swoje wyniki z przedmiotów ścisłych lub przeciwnie – uwielbiasz matematykę i fizykę, ale chcesz równie dobrze zdać część humanistyczną egzaminu? Żaden problem! Edun oferuje korepetycje z niemal wszystkich przedmiotów w wielu polskich miastach, między innymi: korepetycjezamosc.pl. Zajęcia w Edun staną się środkiem do osiągnięcia celu, jaki sobie postawiłeś. Dodatkowo – korepetycje można uznać za wsparcie Twojej wewnętrznej motywacji.

Pamiętaj – małe cele to duży sukces

Kiedy sprecyzowałeś już swoje cele i wiesz, co musisz zrobić, by je osiągnąć – czas na działanie. Przyjmij zasadę „małych kroków”, ciesz się z drobnych sukcesów. Będą one niczym stacje na drodze do osiągnięcia głównego celu. Skup się na szczegółach, na przykład na tym, ile czasu w ciągu dnia poświęcisz na naukę z danego przedmiotu i koniecznie przestrzegaj reguł, które ustaliłeś na początku. Pamiętaj też, że siostrą motywacji jest konsekwencja, dlatego tak ważna jest w tym przypadku systematyczność.

Duży sukces, składa się z tych nieco mniejszych. Przykładowo, jeśli będziesz coraz lepszy z chemii czy matematyki, zdasz bardzo dobrze końcowy egzamin, pozwoli Ci to dostać się do wymarzonego liceum, a później na studia. Jednym słowem – działaj tu i teraz, ale myśl perspektywicznie i pamiętaj o przyszłych korzyściach.

Nagradzaj się

Każdy nawet najmniejszy sukces jest namacalnym dowodem Twojej motywacji i nagrodą samą w sobie. Jednak droga do osiągnięcia celu będzie o wiele łatwiejsza, jeśli nie zapomnisz o drobnych przyjemnościach. Jeśli skończysz naukę o wyznaczonej przez siebie porze, umów się ze znajomymi do kina, obejrzyj ulubiony serial albo po prostu przekąś coś słodkiego.

Kiedy otrzymasz ze sprawdzianu czwórkę, a nie jak zawsze – trójkę plus, spraw sobie jakiś miły, mały prezent. Takie działanie przypomina nieco metodę „kija i marchewki”, ale może być traktowane również jako nagroda za konsekwencję, wytrwałość i trud

Motywacja – Twoje wewnętrzne paliwo

Motywacja to energia, która napędza Cię do działania. Sposoby, które zaproponowaliśmy powyżej sprawią, że na krętej i wyboistej drodze edukacyjnej, nigdy nie zabraknie Ci paliwa, jakim jest motywacja do nauki.