Z życia wzięte

To samo dotyczy kredytu, bowiem podejmowanie decyzji finansowych wymaga zawsze głębszego zastanowienia. Zawsze warto jest sobie zadać pytanie o celowość ewentualnego wydatku. Natomiast szybkim decyzjom finansowym sprzyjają nieoczekiwane sytuacje, choćby okazyjny zakup lub konieczność spłaty pilnego zobowiązania.

Nowe propozycje banków i firm pozabankowych

Podejmowaniu szybkich decyzji finansowych sprzyjają nowe narzędzia stosowane przez zarówno przez banki, jak i pozabankowe firmy finansowe, takie jak iwoca.pl. Przede wszystkim jest to nierzadko rewolucyjne skrócenie załatwiania nie tylko pożyczek, ale i kredytów.

Na przykład, pojawiły się oferty dla tych, którzy po raz pierwszy zaciągają pożyczkę w konkretnej firmie - wtedy niejednokrotnie ta pierwsza (na ogół w kwocie od 500 do 1000 złotych) może być zaciągnięta za darmo, czyli bez prowizji i oprocentowania. Nieco większe kwoty pożyczkowe są proponowane w ramach tak zwanych "chwilówek". Są to pożyczki na ogół w kwotach od 500 do 3000 złotych z koniecznością spłacenia w ciągu miesiąca, choć bywają pożyczkodawcy, którzy na spłatę dają 60 dni, proponując również większe kwoty.

Niektóre firmy proponują również "kredyty chwilówki". Tu godny podkreślenia jest czas oczekiwania na decyzję banku lub pozabankowej firmy pożyczkowej, który czasem sprowadza się do kilku godzin.

Prawo po stronie klienta

Choć niekonieczne tylko po stronie klienta, ale również na rzecz uzdrowienia naszego rynku finansowego. W marcu 2016 roku weszły bowiem w życie regulacje prawne, które wyeliminowały z rynku finansowego tak zwane "słupowe" pozabankowe firmy pożyczkowe. Obecnie by założyć pozabankową firmę pożyczkową trzeba się wykazać minimalnym kapitałem własnym w wysokości 200 000 złotych. Uregulowane ustawowo zostały górne bariery opłaty za zaciągnięcie pożyczki oraz wysokości oprocentowania. Reguluje to teraz konkretny przelicznik. Na dodatek nadzór nad pozabankowymi firmami pożyczkowymi trzyma Komisja Nadzoru Finansowego.

Zatem na rynku finansowym zostały firmy bardziej wiarygodne, co również ma wpływ na to, by klient nie popadał w spiralę zadłużenia, choćby z racji uregulowanego prawnie oprocentowania pożyczek.

Mimo to...

Mimo to w każdej naglącej sytuacji warto jest się zastanowić, czy ten wydatek jest niezbędny, czy nie wystarczy przeczekać. Co innego, kiedy przedsiębiorca stanie wobec nagłej spłaty zobowiązania, na przykład zapłaty za towar lub pilnej raty. Wtedy szybka pożyczka może być jedynym wyjściem aby nie naruszać stabilności finansów firmy.