Czy wiesz, że...

Proces spawania, wymaga nie tylko konkretnych umiejętności, ale też odpowiednio dobranego sprzętu spawalniczego. Dzieli się go na kilka kategorii, najczęściej w zależności od metody spawania do której jest przeznaczony. Wśród najbardziej popularnych typów sprzętu spawalniczego znajdziemy migomaty, spawarki TIG, spawarki MMA, przecinarki plazmowe, maski spawalnicze, akcesoria spawalnicze oraz urządzenia wielofunkcyjne.

Spawarki

Spawarki to sprzęt spawalniczy, który jest niezbędny w przypadku wykonywania prac polegających, na łączeniu ze sobą metalowych elementów. Najbardziej popularne spawarki pracują w trybach MIG/MAG, MMA lub TIG.

Pierwsza z wyżej wymienionych metod spawania czyli MIG, polega na pracy z wykorzystaniem elektrody topliwej w osłonie gazu obojętnego, niebiorącego udziału w procesie obróbki. Przykładem takiego gazu może być np. hel lub argon.

Podczas metody MAG stosuje się elektrodę topliwą w osłonie gazu aktywnego chemicznie. Za przykład weźmy dwutlenek węgla, czynnie wpływający na przebieg spawania

Metoda MIG stosowana jest w przypadku spawania stali wysokostopowych (np. nierdzewnych) oraz aluminium. MAG natomiast stosuje się do spawania stali niestopowych (czarnych).

Kolejne popularne metody to TIG i MMA. W pierwszej z nich do spawania używa się nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Zbliżając ją do spawanego metalu pojawia się łuk elektryczny, topiący materiał oraz doprowadzane obok uchwytu spoiwo TIG (pręt metalowy). W ten sposób powstaje płynne jeziorko spawalnicze, które krzepnie po oddaleniu łuku, tworząc tym samym trwałe złącze.

W drugiej metodzie czyli MMA, wykorzystuje się tzw. elektrodę otuloną, wykonaną z metalowego rdzenia, pokrytego sprasowaną otuliną. Przy styku końca elektrody i powierzchni spawanego metalu zajarzony zostaje łuk elektryczny. Pod wpływem wytworzonego w ten sposób ciepła, elektroda topi się a krople metalu przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziorka, tworząc po ostygnięciu spoinę.

2049 1

Przecinarki plazmowe

Kolejna grupa urządzeń zaliczających się do kategorii „sprzęt spawalniczy”, służy do cięcia metalu o zróżnicowanej grubości i strukturze. Nowoczesne przecinarki plazmowe wsparte zostały technologią inwertorową i wyposażono je w sterowanie elektroniczne.

Proces obróbki zachodzi tu dzięki gęstemu łukowi plazmowemu, który topiąc metal, wyrzuca go ze szczeliny. Dzieje się tak pod wpływem energii kinetycznej, nadanej przez sprężone powietrze.

Urządzenia wielofunkcyjne

W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem spawalniczym, łączącym w sobie funkcje przecinarki plazmowej i spawarki.

Urządzenia wielofunkcyjne wyposażone są w wymienne uchwyty i dodatkowe podajniki, dzięki którym przy pomocy jednego narzędzia można ciąć metal lub spawać go różnymi metodami. Tego typu produkty cieszą się dużą popularnością wśród profesjonalistów, których profil działalności wymaga stosowania zróżnicowanych sposobów obróbki.

Maski spawalnicze i inne akcesoria

Bez względu na to, którego z wymienionych dotychczas urządzeń będziemy używać, koniecznym jest zadbanie o odpowiednią ochronę oczu oraz całej twarzy. W tym celu używa się masek spawalniczych, zwanych również przyłbicami spawalniczymi.

Współcześnie  tego typu produkty wyposażone zostały w szereg użytecznych funkcji, takich jak np.: automatyczne zaciemnianie, regulacja odległości między twarzą a wizjerem, regulacja stopnia zaciemnienia, funkcja szlifowania, dezaktywacja automatycznego zaciemniania. Dodatkowo maski charakteryzują się nowoczesnym wyglądem a zastosowanie materiałów najwyższej jakości sprawia, że odczuwalny jest komfort oraz maksymalne bezpieczeństwo podczas pracy.

Sprzęt spawalniczy to również akcesoria w postaci np. chłodnic, przewodów masowych, uchwytów do cięcia plazmą oraz do różnych metod spawania.

Wszystkie grupy produktów zawarte w niniejszym zestawieniu, powinny charakteryzować się trwałością oraz niezawodnością działania. Takie cechy posiada sprzęt cenionych na rynku marek Stamos oraz Welbach, znajdujący się w ofercie firmy Emaks, dostępnej na stronie http://emaks.pl/.