Czy wiesz, że...

Awaria maszyny budowlanej, na przykład koparko-ładowarki może nastąpić w najmniej oczekiwanym momencie, a taka sytuacja nigdy nie jest mile widziana na budowie. Dobry operator maszyny powinien zauważyć wcześnie nieprawidłowości w jej działaniu, jednak nie zawsze tak się dzieje, a wtedy może zajść konieczność nie tylko wymiany pojedynczej części, lecz niejednokrotnie remontu całego silnika.

Objawy awarii

Sygnały, które powinny zaniepokoić operatora maszyny budowlanej pojawiają się zazwyczaj na długo przed całkowitym uszkodzeniem silnika i niekoniecznie muszą zapowiadać kosztowne naprawy. Na początku maszyna często spowalnia, nie radzi sobie z dużym obciążeniem – jak to odwrotnie mogło być do tej pory, jeździ tylko na wolnym biegu lub w jednym kierunku. Zauważyć też można wycieki oleju z pompy lub silnika hydraulicznego. Gdy dochodzi do poważniejszej awarii, zazwyczaj silnik zatrzymuje się nagle lub zadusza się, z wnętrza silnika wydobywa się duży hałas, następują wysokie skoki ciśnienia.

Diagnoza

Przystąpienie do remontu silnika sprowadza się przede wszystkim do dokładnego wyczyszczenia wszystkich komponentów oraz zdefiniowania stanu ich zużycia. Pod lupę bierze się głowicę, sprawdza się stan zaworów, prowadnic i sprężyn, a także bada szczelność głowicy. Poza tym określa się stopień zużycia tulei, tłoków, wtrysków, korbowodów oraz wału korbowego. Przegląda się wszystkie elementy pod kątem pęknięć czy innych uszkodzeń. Wnikliwa diagnoza jest kluczem rozwiązania problemu naprawy silnika. Poprawnie wymienione na nowe elementy to jednak nie wszystko. Zaleca się, by po każdej naprawie założyć nowe filtry i uszczelnienia, aby silnik pracował bez zarzutu.

Naprawa silnika

Samodzielna próba remontu jednostki układu napędowego może skończyć się fiaskiem a w najlepszym przypadku przedłużyć czas oczekiwania na pełną funkcjonalność maszyny o kolejne dni. Dużo lepiej jest powierzyć fachowcom remont silnika, gdyż nie dość, że zrobią to w sposób profesjonalny, to jeszcze nie każą długo czekać, jak zapewniają na stronie www.reifentor.eu – tutaj specjaliści oddadzą Twój silnik najpóźniej po dziesięciu dniach!