Z życia wzięte

Handel bronią nie kojarzy się z niczym dobrym. Z charakteru to branża podobna do funeralnej, której klientów stwarza ich nieszczęście. Ale nie zawsze – czasem ma ona charakter podobny do branży farmaceutycznej, która ma za zadanie nas chronić. Na tym właśnie polega sprzedawanie broni defensywnej, służącej do samoobrony.

Akcesoria, które nie wyrządzają napastnikowi krzywdy, ale skutecznie go odstraszają, można kupić w wielu punktach, jednak odbiorcy mają coraz większą świadomość, że takiego sprzętu nie warto szukać w postronnych miejscach (jak bazary), ale specjalistycznych sklepach – czy stacjonarnie, czy w internecie. Zainteresowanie tego typu akcesoriami z roku na rok rośnie – szczególnie w przypadku kobiet, dla których jest to idealne narzędzie do bezkontaktowej obrony przed napastnikiem. Nie jest to przypadkowy, sezonowy trend, ale zjawisko, które staje się normą.

Najpopularniejsi producenci gazów pieprzowych

Na rynku znajdziemy wiele gazów obronnych – różnego rodzaju, różnych producentów, w różnych przedziałach cenowych. Nie sposób więc ułożyć ich w jeden obiektywny ranking gazów pieprzowych, ale niektóre produkty mają niemal stałe miejsce w takich zestawieniach.

Niemiecka firma Walther jest jednym z najstarszych producentów broni spośród tych, którzy oferują też gazy pieprzowe (została założona w 1886 roku). Wiele jej produktów – szczególnie pistolety – stały się kultowe. Nic więc dziwnego, że gaz Walther Pro Secure uważany jest za jeden z najsolidniejszych na świecie i często zajmuje pierwsze miejsce w swojej kategorii.

Z kolei od ponad 40 lat na rynku funkcjonuje amerykańska firma Mace, produkująca nie tylko klasyczne gazy pieprzowe w żelu, zarówno do obrony własnej w terenie, jak i w domu, ale też gazy pieprzowe zakamuflowane w gadżetach stworzonych dla kobiet: miniaturowych breloczkach czy szminkach w groszki. Wyglądają... uroczo, a jednocześnie mogą powalić nawet rosłego mężczyznę.

W czołówce takich zestawień zawsze znajdują się też dwie amerykańskie marki – Fox Labs, która specjalizuje się w produkcji właśnie gazów pieprzowych, a jej sprzęt wykorzystywany jest przez służby mundurowe (policję czy żandarmerię) oraz firma Sabre.

Gdzie nie wolno korzystać z gazu obronnego?

W niektórych krajach gaz pieprzowy jest zabroniony (Belgia, Dania, Niemcy). W niektórych został on zakwalifikowany jako broń i wymaga posiadania odpowiedniego zezwolenia (Finlandia, Włochy). A w innych – jak i w Polsce – jest ogólnie dostępny dla osób, które ukończyły 18 lat (Hiszpania, Rosja, Słowacja). W tych krajach zarówno zakup, jak i sprzedaż gazów pieprzowych jest całkowicie swobodny – oprócz ograniczeń jakościowych samego produktu.

Narzędzie jest tylko narzędziem – to od człowieka zależy, jak zostanie ono wykorzystane. Jeśli zamierzamy dystrybuować gazy pieprzowe i postawimy na wysokiej jakości sprzęt od najlepszych producentów, mamy szansę zyskać grono zadowolonych odbiorców, jednocześnie przyczyniając się do zwiększania bezpieczeństwa.