Czy wiesz, że...

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu bardzo popularne było branie kredytu w obcych walutach – a dokładniej we frankach szwajcarskich. Kurs tej waluty był uznawany za stabilny i bardzo bezpieczny. Niestety, wszystko zmieniło się w 2009 roku i dziś tzw. frankowicze spłacają dużo wyższe raty niż się spodziewali.

Kredyty we frankach – dziś można płacić mniej niż kiedyś

W 2011 roku w życie weszła tzw. ustawa antyspreadowa – zanim jednak to się stało, kredyty w zagranicznej walucie spłacało się w złotówkach. Do banku przynosiło się odliczoną kwotę w złotówkach i dopiero tam była ona przeliczana na konkretną walutę. Jak łatwo się domyślić, wymiana była dokonywana po kursach banku, często bardzo niekorzystnych dla kredytobiorcy.

Dziś osoby, które wzięły kredyt w obcej walucie (aktualnie takie przyznaje się bardzo rzadko i po spełnieniu wielu rygorystycznych warunków), mogą spłacać raty według własnego upodobania: wygodnie (czyli płacą w złotówkach i na tym tracą) lub oszczędnie, przynosząc do banku już wymienioną walutę.

Wymiana walut online – oszczędzaj, spłacając kredyt

Jak się okazuje, już tradycyjna wymiana waluty w kantorze jest oszczędnością, w porównaniu do płacenia rat w złotówkach. Nie oznacza to jednak, że nie można płacić jeszcze mniej! Wystarczy wymieniać walutę tam, gdzie dokonamy tego najtaniej, czyli… w kantorze internetowym! Nie bądźmy jednak gołosłowni - poniżej dokładny przykład, jak można oszczędzać wymieniając waluty online.

Przykład: W 2006 roku Jan Kowalski zaciągnął kredyt we frankach szwajcarskich na 30 lat. Rata jego kredytu opiewa na 300 CHF - początkowo po przeliczeniu było to ok. 750 zł. Dziś kurs franka szwajcarskiego w jego banku wynosi 4,25 zł, więc za ratę zapłaci aż 1275 zł!

Jeśli przed spłatą raty Jan wymieni walutę online, to na jednej racie zaoszczędzi ok. 40 zł. Jeśli zacznie już dziś postępować w ten sposób regularnie, do końca spłaty całego kredytu (jeszcze 20 lat) jego oszczędności osiągną ponad 9400 zł!*

*Wyliczeń dokonano na bazie kursów franka szwajcarskiego w ING Banku i kantoronline.pl w dniu 20.12.2016 r.

Korzystając z usług kantorów internetowych nie tylko wymienisz walutę szybko, łatwo i wygodnie, ale jeszcze do tego korzystnie. Po zsumowaniu rat z całego roku okazuje się, że tracimy naprawdę sporo pieniędzy – czy warto?

 

Przeczytaj również: Dlaczego warto korzystać z kantoru internetowego?