Czy wiesz, że...

Posiadanie sprawnego systemu klimatyzacji i wentylacji w wydatny sposób przyczynia się do poprawienia komfortu wewnątrz pomieszczeń usprawniając i poprawiając wydajność pracowników zatrudnionych w klimatyzowanych biurach, a także zwiększając wygodę domowników mieszkać i domów, których właściciele zdecydowali się na montaż klimatyzacji. Należy jednak pamiętać, że możliwość bezproblemowego wykorzystywania urządzeń klimatyzacyjnych w równym stopniu związana jest z prawidłowym ich rozmieszczeniem, dobraniem osprzętu o odpowiednich parametrach technicznych, a także właściwym montażem, jak również z systematycznym, okresowym dokonywaniem serwisu klimatyzacji.

Pamiętają o tym także producenci klimatyzatorów oraz innych urządzeń wentylacyjnych, którzy bardzo często w warunkach gwarancyjnych sprzedawanych urządzeń zastrzegają, że gwarancja na zakupiony sprzęt obowiązywać będzie jedynie w przypadku jego serwisowania przez autoryzowanych serwisantów, w okresach wskazanych w szczegółowych zasadach używania urządzeń.

Dlaczego serwis klimatyzacji uznawany jest przez ekspertów w branży oraz producentów sprzętu klimatyzacyjnego za szczególnie ważny? Pomimo tego, że bezpowrotnie minęły czasy, w których nieprzeprowadzanie regularnego, często czyszczenia klimatyzacji prowadziło w szybkim czasie do powstawania i rozwoju bakterii, grzybów oraz innego rodzaju drobnoustrojów, regularne przeprowadzanie prac serwisowych nadal jest wymagane do tego, aby klimatyzacja działała sprawnie i przez długi okres czasu. Stosowane aktualnie przez producentów klimatyzatorów materiały i surowce, choć nie pozwalają na gromadzenie się na nich oraz wzrastanie żywych organizmów, w dalszym ciągu wymagają regularnego czyszczenia z uwagi na gromadzące się na nich zanieczyszczenia, kurz, a także wszystkie te substancje, które znajdują się w powietrzu, a nie są przepuszczane przez klimatyzator. Podobnie też – regularnego sprawdzania i ewentualnej wymiany wymagają także filtry, w które wyposażane są poszczególne urządzenia klimatyzacyjne. Oczywiście – częstotliwość ich wymiany w dużym stopniu zależeć będzie od czynników zewnętrznych oraz ich budowy. Częściej serwisować też będziemy musieli urządzenia znajdujące się w pomieszczeniach i budynkach, w których powietrze może odbiegać od standardów czystości, co może być związane np. z nieprawidłowym jego obiegiem lub działaniem wewnątrz pomieszczenia maszyn lub urządzeń przemysłowych.

Serwis klimatyzacji można przeprowadzić samodzielnie albo też zlecić jego wykonanie zewnętrznym podmiotom, którzy przedmiotem działalności pozostaje świadczenie kompleksowych usług z zakresu klimatyzacji, w tym – w doborze sprzętu, jego instalacji i montażu, a wreszcie – także i w serwisie istniejących instalacji. Opcja taka polecana jest przede wszystkim tym osobom, które nie posiadając odpowiedniej wiedzy z zakresu funkcjonowania układów klimatyzacyjnych nie będą w stanie szybko i bezproblemowo wykonać samodzielnie prac serwisowych i czyszczenia. Należy też mieć na uwadze, że profesjonalne firmy prawidłowo dobiorą środki czyszczące, co nie pozostanie bez wpływu na żywotność całej instalacji.

Więcej informacji na stronie www.kliwent.eu