Magazyn Policyjny

Przedmioty i meble, które obrzydły pokoleniu wychowanym w PRL dla ich dzieci są perłami i obiektami pożądania. Polski design lat 60. i 70. jest obecnie popularniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Zobacz, dlaczego tak się dzieje i gdzie można znaleźć cenne unikaty.

Patyna.pl – platforma polskiego designu

Jeśli szukasz miejsca, gdzie obejrzysz i kupisz oryginalne polskie i europejskie wzornictwo, Patyna jest dla ciebie. To pierwsza i największa polska platforma, skupiająca kolekcjonerów i sprzedawców z całej polski. Na jednym serwisie znajdziesz meble do każdego pomieszczenia, wyjątkowe wyposażenie wnętrz, dekoracje, które zachwycają rozmaitością form i kolorów, sprzęt elektroniczny i wiele więcej. Patyna prowadzona jest przez ekspertów, przy współpracy z historykiem designu, dzięki czemu masz pewność, że kupujesz artefakty warte swojej ceny i znanego pochodzenia.

Perły PRL – piękne wyroby masowe

Polskie wzornictwo lat 60. i 70. było fenomenem na światową skalę. Po wojnie brakowało wszystkiego, ale potrafiliśmy mądrze wykorzystać nasz potencjał. W 1950 roku Wanda Telakowska założyła jeden z pierwszych w Europie Instytutów Wzornictwa Przemysłowego. Następnie skupiła w nim grafików, rysowników, malarzy, rzeźbiarzy i artystów, którzy po wojnie zostali bez pracy. To im właśnie zawdzięczamy niezwykłe projekty, które wypełniły ówczesną szarą rzeczywistość. Przedmioty i meble produkowane były w poniemieckich fabrykach, które znalazły się w naszym posiadaniu w ramach sankcji dla zachodnich sąsiadów. Tym sposobem produkowano niedrogie wyposażenie – na masową skalę, które wyróżniało się designem na światowym poziomie. Pokolenie wychowane w PRL nie potrafiło tego docenić, bo kojarzyło im się to wyłącznie z bylejakością, a to wielki błąd!

Unikaty z szafy

Przedmioty vintage nadal są ogólnodostępne. Leżą pochowane na strychach u naszych rodziców, dziadków czy wujostwa i czekają na ponowne odkrycie. Do ich popularyzacji mocno przyczynił się internet, gdzie dzięki portalom takim jak Pinterest czy Facebook ludzie na nowo docenili ich urodę, funkcjonalność i urok. Warto kupować meble i przedmioty z drugiej połowy XX wieku ponieważ obecnie mają one relatywnie niskie ceny, z perspektywy czasu już są rzeczami zaliczanymi do kolekcjonerskich. Ich wartość będzie tylko rosła! Zanim jednak kupisz, sprawdź dokładnie stare strychy, komody i dawno nieotwierane szafki rodzinne. Będziesz zaskoczony ile skarbów można tam znaleźć!