Czy wiesz, że...

Prowadzenie międzynarodowych interesów to nie tylko możliwość wchodzenia na nowe rynki, ale także, a może przede wszystkim, zarabianie pieniędzy w obcych walutach. Podobnie rzecz ma się w przypadku pracy zdalnej dla zagranicznych podmiotów. Jednak zarobione waluty przydałoby się korzystnie wymienić.

Każdy, kto zarabia pieniądze za granicą, skrupulatnie liczy swoje zyski. Osoby wyjeżdżające do pracy ponoszą dużą cenę emocjonalną w postaci rozstania z najbliższymi. Praca na obczyźnie często okupiona jest samotnością i tęsknotą. Nie może więc dziwić fakt, że zarobione za granicą pieniądze chcieliby wymieniać po jak najbardziej atrakcyjnym kursie, zwłaszcza jeśli planują pobyt w obcym kraju jedynie przez krótki czas.

Ceny walut podlegają zasadom wolnorynkowym. W praktyce oznacza to, że w różnych miejscach mogą się one od siebie znacznie różnić, a zadaniem konsumenta jest znaleźć takie miejsce, gdzie kursy walut będą optymalne. Już choćby pobieżne zorientowanie się w sprawie pozwala zauważyć, że kantory stacjonarne nie są najlepszym miejscem na wymianę dóbr. Podobnie bankowe kursy walut, chociaż nierzadko atrakcyjniejsze, nadal pozostawiają wiele do życzenia. Szczególnie jeśli zachodzi konieczność wymiany dużej ilości pieniędzy, nawet minimalne różnice mogą okazać się znaczące. Jeśli ktoś planuje wymienić dziesięć dolarów to faktycznie, może to zrobić wszędzie, ale już przy dziesięciu tysiącach dolarów różnica w złotówkach może wynieść kilkaset złotych, a to na pewno nie jest mało. Również osoby pracujące za pośrednictwem internetu powinny na spokojnie rozważyć, w jakiej walucie chcą dostawać pensję. Zagraniczni pracodawcy mogą zaproponować przelew złotówkowy, ale praktyka pokazuje, że nie jest to opłacalne.

Kantory internetowe oferują najlepsze na rynku ceny walut. Mogą to robić, bo zarabiają na dużych obrotach, poza tym mają niższe koszty własne niż banki. Liczy się także czynnik marketingowy, czym mają przyciągnąć klientów, jeśli nie ceną? Oczywiście cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru kantoru internetowego. Liczy się także jego wiarygodność. Dobry e-kantor udostępnia informacje o sobie, formie prawnej działalności oraz o kapitale zakładowym. Można się z nim bez problemu skontaktować za pomocą infolinii. Figuruje w wyszukiwarkach i porównywarkach kantorów online. Może poszczycić się certyfikatami i nagrodami w dziedzinie finansów. Poziom bezpieczeństwa transakcji internetowych powinien być porównywalny z bankowymi, między innymi niezbędne jest szyfrowanie danych. I to, co najważniejsze – dobry kantor internetowy cieszy się pozytywnymi opiniami w internecie.

Wybór kantoru pozwala także na spore oszczędności na wyjazdach zagranicznych. Można o tym przeczytać tutaj: https://www.nowiny.pl/118114-3-sposoby-zeby-zaoszczedzic-na-wyjezdzie-zagranicznym.html