Magazyn Kulturalny

Mówi się, że życie jest jak podróż i niestety każda z nich ma swój koniec. Śmierć bliskich nam osób to zawsze mniej lub bardziej traumatyczne i na pewno przykre przeczycie. Towarzyszący temu okres żałoby odbija się często na naszym życiu prywatnym i zawodowym. Ważne jest wówczas odpowiednie wsparcie i siła woli, która nie pozwoli nam poddać się, a wręcz odwrotnie zmotywuje nas by czerpać z życia jeszcze więcej.

Kiedy dowiadujemy się o śmierci kogoś z rodziny, przyjaciół czy osób dla których byliśmy jedyną osobą, na którą mogli liczyć spoczywa na nas obowiązek zorganizowania należytego pożegnania zmarłego – organizacji pogrzebu. Wielokrotnie zdarza się, że śmierć przychodzi z zaskoczenia i będąc w szoku nie wiemy od czego zacząć i co konkretnie trzeba załatwić, gdyż formalności związane ze zgonem stanowią niemały problem dla osoby pogrążonej w smutku. Nieocenionym w takich w sytuacjach jest pomoc, jaką oferują firmy zajmujące się usługami pogrzebowymi tak jak np. Zakład Pogrzebowy Charon z Lublina, który w swojej ofercie posiada kompleksową usługę organizacji pogrzeby począwszy od eksportacji ciała ze wskazanego wcześniej miejsca, przez odpowiednie przygotowanie go, pomoc w wyborze trumny bądź urny, kwiatów po przeprowadzenie samej ceremonii pogrzebowej, na porządkach wokół nowego grobu kończąc.

Patrząc z perspektywy osoby nie dotkniętej tematem to proste czynności, jednak w obliczu ogromnego żalu i stresu ich ranga niesamowicie wzrasta, a przecież aby godnie pożegnać ukochaną osobę, należy właściwie je wypełnić. To od czego należy zacząć w sytuacji śmierci bliskiej osoby, to uzyskanie karty zgonu, gdyż to właśnie na tej podstawie możliwe będzie rozpoczęcie przygotowań związanych z pochówkiem. Karta ta wypisywana jest przez lekarza, który został wezwany na miejsce i stwierdził zgon lub lekarz prowadzący jeśli do śmierci doszło w szpitalu.

Następnym dokumentem jaki warunkuje rozpoczęcie procesu przygotowywań pochówku to wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego akt zgonu, o którego wystawienie może wystąpić zarówno małżonek, jak i zakład pogrzebowy, co znacznie odciąża wdowę lub wdowca. Dokument ten wydawany jest na podstawie wspominanej wcześniej karty zgonu, dowodu osobistego zmarłej osoby oraz skróconego aktu małżeństwa lub dowodu osobistego współmałżonka.

Jak widać obowiązków spoczywających na barkach osoby odpowiedzialnej za organizację pogrzebu jest sporo, a czasu w którym należy je załatwić zwykle mało, dlatego jeśli podejrzewamy, że w obliczu przeżywanej tragedii możemy nie mieć tyle sił by załatwić je wszystkie, zlećmy wszelkie formalności wynikające z organizacji pogrzebu firmom, które zajmują się tym na co dzień w kompleksowy sposób.