Zdrowie

Chociaż mogłoby się wydawać, że wymioty są tylko przykrą dolegliwością, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. W przypadkach gwałtownych i częstych ataków mogą doprowadzić do odwodnienia – a to nawet do śmierci! Sprawdź, jak postępować, gdy dziecko wymiotuje!

Przyczyny występowania wymiotów u dzieci

Wymioty mogą występować u maluszków jako pojedyncza dolegliwość lub też w połączeniu z innymi. Mogą być wynikiem  przejedzenia – jeśli zdarzyło się to tylko raz, nie musi budzić obaw rodziców. Jeśli jednak ataki wymiotowania się powtarzają, może je powodować:

  • Infekcja wirusowa lub bakteryjna (np. grypa żołądkowa)
  • Inne infekcje (np. dróg oddechowych)
  • Refluks żołądkowo-przełykowy
  • Zatrucie pokarmowe
  • Długi płacz lub kaszel

Uwaga na odwodnienie!

Podczas wymiotowania dziecko traci bardzo dużo płynów i składników odżywczych. Brak odpowiedniego nawodnienia i za niski poziom elektrolitów mogą zaś doprowadzić do odwodnienia! A im młodsze dziecko, tym groźniejsze dla niego jest to zjawisko.

Dlatego też pierwszym krokiem, gdy dziecko wymiotuje, powinno być przedsięwzięcie działań, które zapobiegną odwodnieniu. Maluchowi podajemy wtedy małe porcje napojów co 15 minut – jeśli podamy więcej, może znowu wymiotować.

Nie dajemy do picia soków czy innych słodkich napojów (a już zwłaszcza gazowanych!). Podczas intensywnych wymiotów dziecko traci nie tylko wodę, ale także cenne składniki odżywcze. Jak uzupełnić elektrolity? Najlepszym rozwiązaniem jest podanie środku Orsalit, doustnego płynu nawadniającego. Zawiera on m.in. sód i potas, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania małego organizmu.

Elektrolity i wodę maluch traci także podczas biegunki - więcej na ten temat przeczytaj na www.orsalit.pl.

Kiedy udać się do lekarza?

Z lekarzem należy skontaktować się, gdy wymioty nie ustępują po 24 godzinach. W przeciwnym razie ryzykujemy wyczerpaniem organizmu dziecka! Do lekarza zgłoś się także od razu, jeśli zaobserwujesz w wymiocinach krew lub żółć.

Konsultacja lekarska jest również konieczna, gdy występują objawy odwodnienia: pieluszka malucha jest sucha, dziecko płacze bez łez, ma sucho w buzi, zmniejsza się elastyczność skóry.