Zdrowie

Choroby dermatologiczne mają różne podłoże. Często jest ono spowodowane predyspozycjami genetycznymi. Choroby skóry niejednokrotnie wiążą się także ze stresem, czynnikami alergicznymi, czy przyjmowaniem leków. Występują nawet sytuacje kiedy dwa różne czynniki wywołują te samą chorobę lub ten sam czynnik u dwóch różnych osób powoduje inne choroby. Podobne objawy mogą też oznaczać różne choroby. Bardzo łatwo jest pomylić ze sobą łuszczycę, AZS i egzemę. Ta ostatnia zwłaszcza jest problematyczna, bo występuje pod różnymi postaciami.

Łuszczyca
Właśnie łuszczyca często mylona jest z atopowym zapaleniem skóry. Łuszczyca objawia plamami w okolicach kolan, łokci, stóp i pośladków, która mają okrągły lub owalny kształt, są czerwone lub czerwonobrunatne i wyraźnie odznaczają się od zdrowej skóry. Zmiany skórne pokryte są srebrzystą lub srebrzystoszarą rogowaciejącą warstwą chorego naskórka. Początkowo zmiany są niewielkie, ale z czasem mogą się powiększać. Stosuje się kilka metod do zdiagnozowania łuszczycy. Jednym z nich jest np. "objaw świecy stearynowej", został tak nazwany, ponieważ w przypadku łuszczycy, skóra pod zdrapanymi łuskami wygląda jakby była pokryta stearyną. Z kolei "objaw Auspitza" charakteryzuje się pojawianiem kropelek krwi w wyniku naruszenia naczyń brodawek skórnych.

Egzema
Egzema to rozległe pojęcie. Bardzo ciężko ją jednoznacznie zdefiniować oraz szybko zdiagnozować. Egzemą nazywa się bowiem grupę chorób dermatologicznych, które charakteryzują się pojawieniem wyprysku skórnego. Zazwyczaj ma on nieinfekcyjne podłoże. Objawem tej choroby są czerwone, swędzące i łuszczące się plamy. Gdy zmiany nie są leczone zaczynają pokrywać się pęcherzami lub krostkami, które są wypełnione płynem. W dalszych stadiach może to prowadzić do wystąpienia infekcji. Zazwyczaj zmiany pojawiają się na nadgarstkach, pod kolanami i w zgięciach łokci. 

Atopowe zapalenie skóry (AZS)
AZS jest pewną odmianą (rodzajem, typem) egzemy, bywa często też mylony właśnie z łuszczycą. W 100% przypadków AZS idzie w parze z lichenizacją czyli pogrubieniem naskórka. Na atopowe zapalenie skóry najczęściej cierpią dzieci, jednak dotyka ono także dorosłych. Występowanie AZS przypisuje się uwarunkowaniom genetycznym. Jeżeli oboje rodzice chorowali na AZS dziecko ma aż 70% szans na to, ze zachoruje. Zagrożenie to spada do 30% jeśli tylko jedno z rodziców było chore. Jednak dalej daje to dosyć duże prawdopodobieństwo. By wystąpiło musi się jednak pojawić czynnik alergiczny. Takim czynnikiem mogą stać się roztocza, sierść, jedzenie (np. czekolada i truskawki). W zależności od wieku pacjenta i alergenu dobiera się odpowiednie leczenie. 

Zmiany skórne, jak widać, mogą być do siebie łudząco podobne. Jednak należy pamiętać, że mogą być objawem zupełnie różnych chorób. By uniknąć zachorowania na choroby dermatologiczne należy dbać o higienę osobistą, nosić przewiewną odzież, nie jeść potraw, które mogą wywołać reakcję alergiczną i co ciekawe nie stresować się, bowiem stres też może przyczyniać się do wystąpienia chorób skóry.

Źródło: http://febumed.pl/