Zdrowie

Cesarskie cięcie przeprowadza się często nie tylko z konieczności, ale także - na prośbę kobiety. Warto zastanowić się, czy ma ono dalsze skutki dla dziecka.

Kiedy robi się cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie może często uratować życie zarówno dziecka jak i matki. Przeprowadza się je wtedy, gdy podczas porodu dochodzi do komplikacji i najbardziej zaczyna liczyć się czas. Może być też tak, że lekarz dużo wcześniej zaplanuje "cesarkę", wiedząc o różnego rodzaju problemach - na przykład dużej wadzie wzroku mamy, jej problemach z sercem. Cesarskie cięcie będzie też koniecznością, jeśli maluch źle się ułoży, albo pomimo odejścia wód akcja porodowa nie nastąpi. Są także Panie, które dobrowolnie decydują się na cesarskie cięcie, z uwagi na obawy przed bólem porodowym, albo problemy podczas poprzedniego porodu. Warto skonsultować konsekwencje takiego zabiegu z lekarzem.

Skutki cesarskiego cięcia
Na wstępie należy powiedzieć, że nie jest przesądzone, że "cesarka" wywoła negatywne konsekwencje, istnieje jednak takie ryzyko i dlatego warto o nim wiedzieć. Są na przykład badania, w których wykazano słabszy metabolizm i skłonność do otyłości u dzieci, które nie rodziły się naturalnie. Często takie maluszki mają też problemy z oddychaniem. Naturalny poród jest bowiem istotny w prawidłowym działaniu układu oddechowego, ułatwia pozbycie się płynu zalegającego w płucach. Zdarzają się też problemy z karmieniem piersią - po pierwsze dziecko jest później przystawiane, po drugie mleko może pojawić się nieco później. W związku z tym, dziecko nie przyjmujące od samego początku naturalnego pokarmu nie jest poddawane jego działaniu. A mleko matki na przykład stymuluje odporność. Pozbawione go dziecko ma większą skłonność do tego, żeby w jego układzie pokarmowym zmaiast korzystnej flory bakteryjnej rozwijały się szkodliwe bakterie.
Należy jednak przyznać, że cesarskie cięcie ma i swoje zalety - w czasie naturalnego porodu mogą zdarzyć się zwichnięcia, obrzęki, pęknięte naczynka. 

Przydatnym przyszłym i młodym rodzicom portalem jest ffbaby.pl. Dostępnych tam jest dużo różnych artykułów, dotyczących najmłodszych. Wśród opisywanych tematów znaleźć można na przykład antybiotyki w czasie ciąży, karmienie piersią czy kwestie związane właśnie z porodem.