Zdrowie

Nasz sen ma ogromne przełożenie na codzienne samopoczucie. Warto zatem zadbać aby był odpowiednio długi (naukowcy wspominają o przynajmniej sześciu godzinach snu dla dorosłego człowiek ) i komfortowy. W tym celu trzeba postarać się o odpowiedni materac który będzie optymalnie dopasowany do potrzeb danego użytkownika.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że spanie na niewygodnym materacu może doprowadzić do różnego rodzaju problemów ze wstawaniem, a w dłuższej perspektywie czasu nawet do bólów kręgosłupa. Warto też mieć na uwadze iż materac należy wymieniać raz na kilka lat ze względu na zmieniającą się wagę ciała. Należy zatem bardzo dokładnie przemyśleć jego wybór.

Jak wspomnieliśmy dobór materaca w dużej mierze zależy od wagi osoby która będzie go użytkowała. Z tego też względu na przykład materace dla dzieci posiadać będą zupełnie inną konstrukcję od tych dla dorosłych.

Dokonując wyboru materaca będziemy mogli zdecydować się na modele piankowe, lateksowe lub też sprężynowe. Jednak to waga użytkownika powinna być pierwszym kryterium branym pod uwagę podczas wyboru. Osoby o większej wadze powinny decydować się na materace twardsze, które zapobiegać będą zapadaniu się.

W przypadku dzieci najlepszą opcją będą zatem miękkie materace dla dzieci wykonane z prostych materiałów takich jak pianka poliuretanowa, których dodatkowym atutem są właściwości antyalergiczne. Materace sprężynowe zbierają zdecydowanie więcej kurzu, a dla ruchliwych dzieci które kochają skakać i bawić się na łóżku, piankowy materac okaże się dużo praktyczniejszym wyborem.

wygodny materac

Biorąc pod uwagę wybór materaca trzeba też koniecznie rozważyć sposób spania. Jeżeli zatem najczęściej śpisz na plecach to idealnym wyborem będzie materac który zapewni Ci odpowiednie wsparcie dla karku i kręgosłupa. Wybrać należy zatem materac twardszy.

Dla osób które śpią raczej na boku zdecydowanie lepszym wyborem będzie materac miękki, który łatwo dopasuje swój kształt do osoby go użytkującej.

A na co mają zdecydować się osoby śpiące na brzuchu? Mimo, że tego rodzaju spanie jest ogólnie nie zalecane to osoby preferujące taki typ snu powinny pamiętać o odpowiednim wsparciu karku oraz podstawy kręgosłupa.

Na sam koniec pozostaje decyzja na temat rozmiaru materaca. Będzie ona podyktowana tym w jakim miejscu zostanie ulokowany materac. Nawet jeżeli miejsce w którym zamierzamy ułożyć materac jest nietypowe to dobry producent materacy powinien przygotować model dopasowany do wymiarów jakich Państwo potrzebują. Ogólnie jednak zaleca się aby ze względów higienicznych jak i komfortowych materac nie był postawiony bezpośrednio na podłodze. Warto postawić na wytrzymały stelaż lub specjalnie przystosowane do tego celu meble.