Magazyn Kulturalny

Opowieść o brawurowej ucieczce z piekła jakie ludziom zgotowali Niemcy i ich chory system wypierania ludzi "gorszej" rasy. Głównie dlatego naziści zaczynają budowę obozów, na wzór tych istniejących w Niemczech, bo w Polsce żyją narody będące w ich mniemaniu „podludźmi”.

Zdarzenia z przeszłości

Pod rządami niemieckimi w obozie ginie coraz więcej ludzi, transporty przyjeżdżają z Węgier, Holandii czy Belgii. Pośród uwięzionych znajdują się też jeńcy wojenni z Armii Czerwonej. Jeden z nich niejaki Aleksander Peczerski przenika do konspiracji zawiązanej przez Lejbę Feldhendlera. Razem zaczynają działać i planować ucieczkę. Muszą się śpieszyć, tym bardziej, że kończy im się czas.

Koniec pokory

Film opowiada o tym jak wyglądają przygotowania do buntu. Udaje się do ostatniej chwili utrzymać wszystko w ukryciu, jednak docierające do więźniów informacje nie wróżą niczego dobrego. Poza tym zbliża się zima, a po śladach na śniegu byłoby o wiele łatwiej wytropić uciekinierów. Termin 14 października nie jest przypadkowy, szybko zapada zmrok, także poszukiwania nie mogą być prowadzone na taką skalę jak w letnich miesiącach.

Strona filmu - sobiborfilm.pl.

Czas buntu

W dniu gdy jeden z największych oprawców wyjeżdża poza teren obozu po apelu rozpoczyna się powstanie. Udaje się zabić część esesmanów pilnujących obozu. Z 600 powstańców ledwo połowie udaje się odzyskać wolność.

Jednak las nie gwarantuje schronienia takiego jak obiecywał, nęcąc przez ogrodzenie upragnioną wolnością. Schronienie w nim mają też oddziały dezerterów i bandy zajmujące się rabunkiem, które nie mają oporów przed złapaniem uciekinierów. Ciężko odróżnić w tych czasach przyjaciela od wroga. Tym bardziej, że wiadomości docierające do więźniów są sprzeczne.

Dalsze losy powstańców

Najbliższy oddział AK stacjonuje za daleko aby przyjść na czas i osłonić uciekających powstańców. Wojnę przeżyje zaledwie garstka osób, ale nie dla wszystkich jednak koszmar skończy się w maju 1945 roku. Po wojnie Peczerski wcale nie zostaje uznany za bohatera.

Bohaterom

Na terenie ZSRR gdzie się udał po ucieczce nadal trwają represja inicjowane przez Stalina. Dopiero po jego śmierci czasy stają się bardziej łaskawe i udaje mu się znaleźć pracę. Jednak dopiero pośmiertnie dostanie odznaczenie za swoje męstwo: polskie w 2014, a dwa lata później od Władimira Putina.

Film jest dramatem wojennym i jak zwykle nie każdy szczegół zostanie odwzorowany tak precyzyjnie, tym bardziej, że nawet w oficjalnych wersjach informacje potrafią sie wzajemnie wykluczać. Jak mówi sam producent bardziej zależało mu na pokazaniu emocji, uczuć jakie ludziom towarzyszyły w tych dniach i wywołanie ich u widzów niż trzymanie się kurczowo wszystkich zdarzeń. Tak też ten film należy oglądać i traktować.

Źródło: