Odżywianie

Na temat owoców krąży wiele sprzecznych opinii. Jedni mówią, że ze względu na zawartość cukrów są „złe”, inni, że można je jeść bez ograniczeń. I jak zwykle w takich przypadkach, prawda leży gdzieś pośrodku. A co z owocami na diecie odchudzającej? Jeść czy nie jeść? A jeśli tak, to ile? Oczywiście – jeść, ale w rozsądnych ilościach i nie wszystkie. Jakie jeść? Dziś przedstawiamy owoce sezonowe, które pomogą Ci zachować dobre samopoczucie na diecie.

Owoce na diecie – jakie jest ich znaczenie?

Właściwe wkomponowanie owoców do planu żywieniowego nie tylko zapewnia urozmaicenie smaków, ale przede wszystkim pomaga zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Owoce dostarczają wielu składników mineralnych, witamin, a także błonnika pokarmowego – wyjaśnia nam Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse – Najważniejsze jest, aby pamiętać, że owoców, w przeciwieństwie do warzyw, nie należy spożywać przy każdym posiłku. Zwykle zalecamy jedną lub dwie porcje owoców, przy czym nie wpisujemy ich w ostatni posiłek dnia. Decydując, jakie owoce i w jakich ilościach możemy spożywać, trzeba uwzględnić nie tylko ich kaloryczność, ale również zawartość cukru i indeks glikemiczny. Dobrą wiadomością jest to, że wiele z naszych polskich owoców sezonowych doskonale wpisuje się w założenia diety odchudzającej, dlatego warto wybierać właśnie je, jako najmniej narażone na użycie środków chemicznych w procesie wzrostu i przygotowania do dalszej dystrybucji.

A zatem, jakie owoce wybrać?

  • Maliny – są bogatym źródłem potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Zawierają flawonoidy: wykazują działanie ochronne względem wątroby, serca i mózgu. Zyskały miano naturalnej aspiryny, dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu, przeciwgorączkowemu i przeciwbólowemu.
  • Jeżyny – ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, należy je zaliczyć w poczet produktów o działaniu przeciwnowotworowym. Wpływają korzystnie na układ krążenia, a ponadto zawierają dużo witaminy E i prowitaminy A. To kolejne źródło magnezu, potasu i błonnika.
  • Owoce borówki amerykańskiej – są bogatym źródłem witaminy C i kwasów organicznych. Zawierają garbniki o działaniu przeciwbakteryjnym, dzięki czemu niszczą m.in. szczepy E. Coli. Ponadto, wspomagają detoksykację organizmu.
  • Jagody leśne - idealne się jako naturalny lek na bóle brzucha i problemy trawienne. Suszone skutecznie zwalczają biegunkę. Ich składniki wspomagają również wzrok poprawiając krążenie w gałce ocznej.
  • Jabłka – są niskokaloryczne i wyjątkowo bogate w błonnik pokarmowy. Jedno jabłko dziennie wyraźnie poprawia przemianę materii i pozytywnie wpływa na regularność wypróżnień – nic dziwnego, że są w czołówce ulubionych owoców osób na redukcji. Zawierają ponad 15 witamin i minerałów, a do tego należą do najtańszych z owoców, których dobrą jakością można cieszyć się niemal cały rok.
  • Gruszki – trzeba uważać z ich ilością, ponieważ zawierają już więcej cukru. Nie zmienia to faktu, że są źródłem jodu, boru, sodu i wyjątkowo dużo potasu.

Teraz, kiedy już wiesz, jakie owoce sezonowe na diecie są mile widziane, koniecznie sięgnij po nie podczas najbliższej wizyty na straganie z owocami i warzywami. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie znaczenie w Twojej diecie mają inne owoce, odwiedź stronę http://zdrowyswiat.pl/diety/ Smacznego!