Magazyn Kulturalny

Seanse filmowe w Polsce cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, czego efektem jest rosnąca liczba miejsc, w których można zażyć tej formy rozrywki. Piknikowa, luźna atmosfera oraz w zasadzie nieograniczone możliwości lokalizacyjne, to główne zalety kina w plenerze. Jak zorganizować projekcję filmu na łonie natury?

Przygotowanie do seansów filmowych w plenerze

1. Przestrzeń i wygoda

Do seansów na świeżym powietrzu najlepiej sprawdzają się równe tereny: plaża, rynek miejski, park, boisko szkolne. Nie bez znaczenia jest także tematyka samej projekcji – nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład film romantyczny zaprezentować w przestronnym, malowniczym ogrodzie.

Po więcej informacji zapraszamy na inventini.com

Nie mniej istotny jest komfort oglądania, a to oznacza zaopatrzenie się w miejsca do siedzenia. W przypadku letnich projekcji, często widuje się leżaki z logo organizatora lub sponsora wydarzenia, ponieważ jest to dodatkowa forma promocji. Piknikowy nastrój świetnie oddają także koce, natomiast najmniej sprawdzą się w tym miejscu twarde, plastikowe krzesła.

2. Kwestie prawne

Projekcje filmowe w miejscu publicznym wymagają uzyskania zgody ze strony twórców filmu. Oznacza to konieczność uzyskania licencji na udostępnienie filmu publiczności. Umowę należy spisać z producentem lub dystrybutorem filmu.

Może się zdarzyć, że producent nie ma praw do wykorzystanej w filmie muzyki – w takiej sytuacji należy zwrócić się dodatkowo do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS o przyznanie licencji.

3. Wymagania formalne

Organizator zobowiązany jest o dostarczenie odpowiedniej jakości sprzętu audiowizualnego: ekranu, projektora, nagłośnienia. Dodatkowo musi zatrudnić przeszkolone osoby do obsługi wydarzenia. W gestii organizatora jest także wyposażenie miejsca kina plenerowego w sprzęt gaśniczy oraz posiadanie atestów dotyczących wykorzystanych materiałów do aranżacji przestrzeni.

27c

Zalety seansów filmowych pod chmurką

  • Luźny charakter - dla wielu osób to bardzo dobry i niezobowiązujący sposób spędzenia wolnego czasu. Bezpłatna (zazwyczaj) forma tej rozrywki sprawia, że można dołączyć do seansu w zasadzie w każdym momencie.

  • Unikalny nastrój – oglądanie filmu na świeżym powietrzu to zdecydowanie atrakcyjna forma rozrywki i doskonała alternatywa do tradycyjnego kina. Piknikowa atmosfera świetnie odpręża i sprzyja relaksowi, zwłaszcza, jeśli mamy do dyspozycji wygodne leżaki.

  • Dostępność i mobilność – kino letnie można zorganizować w zasadzie w każdej wolnej przestrzeni, mając na uwadze, by ekranu nie zasłaniały drzewa czy budynki. Popularność tej formy rozrywki sprawiła, że powstaje coraz więcej takich miejsc, więc z reguły można znaleźć coś dla siebie w pobliskiej lokalizacji.

Organizatorzy seansów pod chmurką muszą zdobyć zgodę i licencję na projekcję wybranego filmu oraz zapewnić uczestnikom wygodę i bezpieczeństwo. W przypadku większych wydarzeń, sponsorzy dostarczają leżaki z logo swojej marki, ale dobrym pomysłem jest także wykorzystanie miękkich foteli lub koców.