Zdrowie

Równowagę można ćwiczyć, wykonując proste ruchy jak: wspięcia palców na jednej nodze, wykroki w bok, zakroki czy unoszenie nóg w podpartym klęku na jednej ręce oraz przeciwległej nodze. Urządzenia, które pomagają w ogólnej koordynacji, to, np.: jumper, gumy treningowe, piłka gimnastyczna.

Akcesoria do treningu równowagi pozwalają na swobodne ćwiczenia w domu, bez konieczności wizyty na siłowni. Wiele z nich można zakupić odwiedzając stronę internetową Ortopedio.pl.

Ćwiczenia na równowagę na jumperze

Jumper to nowatorskie urządzenie, za pomocą którego można ćwiczyć równowagę w domu. Produkt składa się z zaokrąglonej gumowej powłoki (przypominającej pół piłki) umieszczonej na antypoślizgowej i statycznej podstawce, dzięki czemu nie przesuwa się i zapewnia bezpieczny trening. Jumper, który można kupić za pośrednictwem strony internetowej Ortopedio.pl, pozwala na wykonywanie efektywnych ćwiczeń, które przede wszystkim poprawiają koordynację ruchową i równowagę, ale też przyspieszają metabolizm i zwiększają wydolność organizmu, wpływają na szybkość i poprawiają wytrzymałość. Ćwiczenia na jumperze polecane są zarówno dzieciom, jak i dorosłym, jako np. trening na stabilizację kręgosłupa, trening kardio czy profilaktykę upadków.

Gumy treningowe do ćwiczeń na równowagę

Gumy treningowe to uniwersalne akcesorium to treningu całego ciała np. do ćwiczeń wydolnościowych, siłowych czy szybkościowych. Stosowane są w rehabilitacji do rozciągania mięśni, a także można ich używać do trenowania równowagi. Gumy treningowe zakłada się, w zależności od rodzaju wykonywanego ćwiczenia, np.: na uda, łydki bądź w okolice kostek. Przykładowym ćwiczeniem na równowagę jest wahadło. Gumę zakłada się na uda. W wyprostowanej pozycji stojącej należy wykonywać wymachy nogą do przodu i do tyłu. Innym ćwiczeniem jest powolne podnoszenie i opuszczanie kolana, jak podczas biegu, tylko w miejscu i w zwolnionym tempie.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną na równowagę

Idealnym przyrządem do wykonywania prostych ćwiczeń na równowagę jest piłka gimnastyczna np. o wielkości 95 centymetrów. Wystarczy wejść na nią kolanami - ćwiczenie polega na utrzymaniu się na piłce przez jak najdłuższy czas, pomagając sobie lekko dłońmi. Podczas treningu sensomotorycznego ciało uczy się angażowania większej ilości mięśni, w momencie wykonywania konkretnego ruchu. Ćwiczenia na piłce powodują, że ciało próbuje rekompensować brak stabilnego podłoża poprzez skurcze mięśni głębokich, odpowiedzialnych za równowagę.

Ćwiczenia na równowagę bez akcesoriów treningowych

Równowagę można również ćwiczyć za pomocą prostych aktywności, do wykonania których nie potrzeba akcesoriów treningowych. Skutecznymi ćwiczeniami poprawiającymi koordynację są np.: wspięcia palców na jednej nodze, zakroki i wykroki w bok, unoszenie nóg w podpartym klęku na jednej ręce oraz przeciwległej nodze.