Czy wiesz, że...

Osoby planujące prowadzenie firmy za granicą, często obawiają się formalności, z jaką wiąże się sam proces rejestracji firmy oraz spełnienia wymogów z tym związanych. O czym trzeba wiedzieć zakładając firmę w UK?

Zasady prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania coraz częściej jest miejscem wybieranym przez naszych rodaków do prowadzenia biznesu. Polacy przenoszą tam firmy z powodu korzystnego prawa podatkowego. Do osiągnięcia dochodów w wysokości 8424GBP, nie płaci się podatków i nie odprowadza składek na ubezpieczenie społeczne. Dopiero, gdy osiągnie się dochód powyżej 5000 zł, płaci się składkę w wysokości około 300 zł miesięcznie. Nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej, a rachunki można wystawiać odręcznie na skrawku papieru. Nawet osiągając dochody wyższe od kwoty wolnej od podatku, rozliczenie z urzędem następuje po roku działania firmy, a na zapłatę należności jest dodatkowe 9 miesięcy. Prawo podatkowe jest przejrzyste i przychylne dla biznesu. Kontrola skarbowa odbywa się zazwyczaj raz na pięć lat i polega na rozmowie telefonicznej.  

Formy działalności.

Najchętniej wybieraną przez Polaków formą prowadzenia działalności jest spółka LTD. To odpowiednik polskiej spółki z o.o. Jednak nie jest wymagany kapitał początkowy, a dyrektorzy nie odpowiadają za długi spółki własnym majątkiem. Do jej założenie nie trzeba być rezydentem. Założyciel może posiadać 100% udziałów lub podzielić się nimi np. z członkami rodziny. Dochód spółki dzieli się wtedy na pensje dla dyrektorów i dopiero od nich oblicza podatek. Daje to szanse na nieprzekroczenie kwoty wolnej od podatku. Dyrektor uzyskuje prawo do brytyjskiej emerytury. Spółka LTD to prestiż, gdyż jest najbardziej rozpoznawalną i respektowaną w UE i na świecie formą prowadzenia działalności. Self-Employed, to odpowiednik naszej działalności gospodarczej. Do jej rejestracji konieczne jest bycie rezydentem w UK i przebywanie tam minimum 183 w roku. Przedsiębiorca odpowiada majątkiem osobistym za długi firmy, musi posiadać adres działalności i numer NIN.

W jaki sposób zarejestrować firmę w UK?

Aby zarejestrować spółkę LTD, nie ma konieczności osobistego wyjazdu na wyspy. Wystarczy skorzystać z pomocy biura, które zajmie się wszystkimi formalnościami. Sama rejestracja zajmuje dobę. Przedsiębiorca otrzymuje komplet dokumentów, włącznie z siedzibą firmy. Po opłaceniu niewielkiego abonamentu, biuro zajmie się też wszystkimi aspektami księgowo-podatkowymi. Dyrektor spółki może zając się wyłącznie pracą i zarabianiem pieniędzy.

Jak prowadzić firmę za granicą mieszkając w Polsce?

Dzięki konwencji o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania pomiędzy Polską a UK, można prowadzić spółkę LTD bez wyjeżdżania z kraju. Jednak jest to możliwe wtedy, gdy nie posiada się w Polsce zakładu i nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę lub zlecenie. Nie jest to, więc forma odpowiednia dla wszystkich zawodów. Pracowników można zatrudniać na umowę o dzieło, jako podwykonawcę lub dyrektora. Jest to idealne rozwiązanie dla osób pracujących zdalnie, freelancerów, tłumaczy, programistów, architektów i wielu innych wolnych zawodów.

Artykuł przygotowało biuro https://www.taxangels.pl