Z życia wzięte

Kolorowe, różnokształtne, na ogół niewielkie przedmioty mają ogromny wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny człowieka w początkach jego życia. Tak, te niewielkie przedmioty mają w naszym życiu swoją wielką rolę...

Zabawki są ważne! Umożliwiają przecież dziecku poszerzanie jego wiedzy oraz zdobycie przez bobasa nowego, potrzebnego doświadczenia. Znajdując się w kręgu zainteresowań maluszka zabawki kształtują jego dopiero co rozwijające się umiejętności, uruchamiają aktywność poznawczą, ruchową oraz aktywność twórczą. Są niezbędne!

Oczywiście, znaczenie tych kolorowych wspaniałości zależy od wieku dziecka. Również ich prawidłowy dobór wiąże się z etapem dorastania maluszka. U najmłodszych wspierają motorykę, czyli rozwój ruchowy. Poza tym, świetnie działają na rozwijające się emocje bobasa. W relacji z nimi można przecież wyrażać emocje zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Trudno czasami docenić rolę zabawek w złożonym procesie kształtowania ludzkiego charakteru i osobowości. Przecież to tylko kolorowe, śmieszne przedmioty imitujące najróżniejsze elementy dorosłego życia! Są tak wesołe i niepoważne, że nie wydają się być za cokolwiek odpowiedzialne... Przyciągają wzrok swoim wyglądem i to wszystko!

Tak, najważniejsza w zabawkach jest ich forma i stylizacja, czyli wykończenie najróżniejszymi elementami i pomysłowe pokolorowanie samochodziku, kolejki lub konika na biegunach. Surowiec powinien być przyjazny i bezpieczny, ale nie musi posiadać specyficznych właściwości technicznych, jak odporność na uderzenia, zmiażdżenia lub wilgoć. Miniaturowe, pocieszne przedmioty tworzyło się w historii naszej kultury z najróżniejszych tworzyw!

Popatrzmy sobie na taką popularną zabawkę, jaką jest lalka dla dzieci. Nie wiadomo, w jakich czasach zaczęły się nimi bawić. Renesans wiąże się z popularyzacją masy plastycznej nazwanej papier mâché. Surowiec z papieru, który rozmiękczono wodą okazał się idealnym tworzywem do kształtowania z niego miniaturowych figurek, czyli uwielbianych przez dziewczynki zabawek.

Również drewno i wosk pretendowały do tworzywa lalek. Odlewane z wosku lalek trzeba było zmieszać w odpowiednich proporcjach z tłuszczem i pigmentem, żeby otrzymać imitację skóry. Z kolei lekkie drewniane figurki ręcznie rzeźbiono, a następnie drewno dowolnie malowano, podkreślając oczy, usta i dłonie lalki.

Wiele wysokiej jakości, fantastycznych i przyjaznych dziecku zabawek czeka na chętnych w sklepie internetowym Budka Krasnoludka. Znajdziemy tam szeroki wybór drewnianych koni na biegunach, kolejek i samochodzików z całymi warsztatami naprawczymi, ale też bezpieczne modele chodzików, jeździków, kolorowych lalek i ich domków oraz klocków.