Zdrowie

Zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za ponad 5,5 miliona przedwczesnych zgonów rocznie na całym świecie. Na szczęście, dziś wiele się robi, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i chronić ludzi, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Im więcej ludzi mówi o zanieczyszczeniu powietrza, tym bardziej się kształcimy i tym szybciej zostaną podjęte niezbędne kroki w celu jego wyeliminowania.

Co to jest zanieczyszczenie powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza to szkodliwe lub trujące substancje obecne w powietrzu, którym oddychamy. Jest to najbardziej niebezpieczny i niestety obfity rodzaj zanieczyszczenia środowiska. Występuje w postaci gazów chemicznych, takich jak tlenek węgla lub cząstki stałe, takie jak sadza.

Skąd pochodzi zanieczyszczenie powietrza?

Najczęstszym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest spalanie paliw kopalnych w rafineriach ropy naftowej, elektrowniach, samochodach i fabrykach. Szacuje się, że 50% wszystkich zanieczyszczeń jest wynikiem działalności przemysłowej i produkcyjnej. Inne źródła to krajowe spalanie drewna, obszary rolnicze i duże miasta. Zanieczyszczenie powietrza pochodzi również z naturalnych źródeł, takich jak zwietrzały pył, dym z pożarów i wulkanów.

Kto jest dotknięty zanieczyszczeniem powietrza?

Wszyscy, którzy oddychają powietrzem, mogą zostać dotknięci konsekwencjami związanymi z jego zanieczyszczeniem. Istnieją jednak grupy osób, które są bardziej zagrożone. Jedną z takich grup są dzieci, które są bardziej narażone na kontakt z zanieczyszczeniem powietrza w porównaniu do dorosłych, ponieważ ich płuca ciągle się rozwijają. Ponadto wdychają one więcej powietrza na kilogram masy ciała niż osoby dorosłe i są często bardziej aktywne na świeżym powietrzu.

Inne grupy podatne na schorzenia związane z zanieczyszczenia powietrza obejmują:

  • Osoby starsze
  • Sportowcy trenujący na świeżym powietrzu
  • Kobiety w ciąży
  • Osoby często pracują na zewnątrz
  • Osoby z chorobami układu oddechowego, takie jak astma, POChP lub mukowiscydoza

Inhalator dla dorosłych i nebulizacja

Posiadanie domowego nebulizatora staje się coraz bardziej powszechne wraz ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza oraz świadomości społecznej o problemach z nim związanych. Inhalator dla dorosłych przemienia lekarstwo płynne w mgiełkę lub aerozol, dzięki czemu możliwe jest jego inhalowanie i dostarczanie do tej części układu oddechowego, który go potrzebuje. Inhalator dla dorosłych, zwany również nebulizatorem może posłużyć do leczenia zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Za jego pomocą można również dokonywać inhalacji solą fizjologiczną, która pomaga w nawilżeniu płuc i oczyszczeniu ich z pyłu i zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

Jakie są zagrożenia dla zdrowia związane z zanieczyszczeniem powietrza?

Istnieją krótkoterminowe (godziny lub dni) i długoterminowe (miesiące lub lata) zagrożenia dla zdrowia związane z zanieczyszczeniem powietrza.

Krótkoterminowe efekty zdrowotne u zdrowych osób obejmują pieczenie oczu, katar i choroby, takie jak zapalenie oskrzeli. W przypadku bardziej podatnych grup może zaostrzyć chorobę płuc, wywołać infekcje dróg oddechowych i wywołać zawał serca u osób z chorobami serca.

Szkodliwe skutki zdrowotne spowodowane długotrwałym narażeniem na niską jakość powietrza obejmują obniżoną czynność płuc i skróconą żywotność. Jesteś również bardziej narażony na ryzyko rozwoju astmy, rozedmy płuc i raka.