Z życia wzięte

Wygodny materac to podstawa dbania o zdrowie, nie tylko kręgosłupa. Nie obędzie się bez niego także ten, kto chce wstawać wypoczęty i pełen energii do działania. Jakie materace są najwygodniejsze? Takie, które dopasują się do naszych indywidualnych potrzeb.

Materace o odpowiednich wymiarach

Wygodny materac powinien być dosyć szeroki. W przypadku modeli pojedynczych najlepiej wybierać te 90-centymetrowe, choć z uwagi na niewielką powierzchnię sypialni niektórzy konsumenci decydują się na osiemdziesiąt centymetrów. Jest to jakiś kompromis, jednak czasami lepiej zrezygnować z szafki nocnej na rzecz szerszego materaca, który zapewni większy komfort wypoczynku. Z kolei modele przeznaczone dla par mają zazwyczaj szerokość stu sześćdziesięciu lub stu osiemdziesięciu centymetrów. W wyjątkowo obszernej sypialni czasami pojawiają się ponad dwumetrowe materace. Takie łóżko to prawdziwy luksus, choć nie jest niezbędne w tworzeniu optymalnych warunków do spania.

Długość zdecydowanej większości materacy to dwa metry. W przypadku większości konsumentów w zupełności wystarcza. Jednak osoby o wzroście zbliżonym do takiej długości mogą odczuwać w łóżku dyskomfort. Wówczas warto rozważyć dłuższe materace, wykonane na przykład na zamówienie. Ostatnim wymiarem, o którym wielu kupujących zapomina, jest wysokość. W Polsce najczęściej stosowane są niezbyt wysokie łóżka, które uzupełniają dosyć cienkie materace.  Ich wysokość wynosi nieco ponad dwadzieścia centymetrów. Jednak osoby o tęższej budowie, a także starsi użytkownicy, skorzystają na grubszym modelu. Zapewnia większy komfort wypoczynku, łatwiej też z niego wstać.

Materace i ich twardość

- Klienci naszego sklepu często wiedzą, jaką twardość powinny mieć ich materace. Przeczytali bowiem w sieci, że dopasowuje się ją do wagi. Znając zatem masę ciała, można bez problemu dobrać odpowiedni materac. Do pewnego stopnia jest to prawda, ponieważ im większa waga, tym z reguły twardszy model jest proponowany. Jednak skala twardości dostarcza jedynie ogólnych wskazówek. A poszczególne materace trzeba wypróbować samodzielnie - przestrzega konsultant sklepu z materacami Sleeptime.pl. I dodaje, że w przypadku sklepów internetowych warto wybierać te, które oferują możliwość wymiany. Jeżeli wybrany model okaże się nie do końca adekwatny, bez trudu zamieni się go na materac bardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Aby jednak do końca wyjaśnić temat twardości, to występuje tu czterostopniowa skala. H1 to materace przeznaczone dla osób ważących poniżej sześćdziesięciu kilogramów, a H2 sprawdzi się w przypadku konsumentów, których waga nie przekracza osiemdziesięciu kilogramów. Konsumentom ważącym więcej wskazane są materace H3, ale jeżeli masa ich ciała przekracza sto kilogramów to najprawdopodobniej sprawdzą się najtwardsze modele H4.

Co jeszcze warto wiedzieć o materacach?

Poszczególne z nich wykonane są często z zupełnie innych materiałów, mogą też mieć odmienną konstrukcję. Za szczególnie wygodne uznawane są obecnie materace piankowe o właściwościach termoelastycznych. Wysokiej jakości pianka to materiał polecany alergikom, dzieciom oraz dorosłym śpiącym najczęściej w pozycji bocznej.

Jeżeli ktoś woli wypoczywać na plecach, do gustu przypadną mu raczej materace bonellowe. Na brzuchu generalnie nie należy spać, ponieważ nadwyręża to kręgosłup i powoduje przyspieszone powstawanie zmarszczek. A wracając do materacy, najlepiej wybierać te od sprawdzonych producentów. Nieco wyższą cenę rekompensuje trwałość produktów oraz szansa na prawdziwą regenerację każdej nocy.