Czy wiesz, że...

Dla niektórym może być nieoczywistym, jak istotna może się okazać konserwacja narzędzi. Przedłuży to ich przydatność i zagwarantuje jednolitą jakość pracy.

Takimi narzędziami, którym należy poświęcić trochę czasu na czyszczenie są wiertła, frezy, ale przede wszystkim piły tarczowe. To ostatnie musi być regularnie ostrzone i czyszczone, jeśli chcemy być zadowoleni z jej pracy. W przeciwnym wypadku soki, żywica i pyły, które wydobywają się z ciętego drewna mogą zmienić parametry działania piły, co może doprowadzić do przegrzania tarczy, zmiany geometrii i przede wszystkim do spadku jakości cięcia.

 

Regularna dbałość o ostrze to podstawa pielęgnacji sprzętu, która nie dopuści do osadzenia się nieczystości na pile. Na rynku można znaleźć odpowiednie preparaty czyszczące, jeśli jednak nie mamy do nich dostępu jest kilka innych pomysłów, jak poradzić sobie z brudem.

 

Czyszcząc tarczę warto pamiętać, aby używać takich metod, które mogłyby spowodować rysy. Takie szczeliny mogą zintensyfikować problem osiadania osadu., co w przyszłości będzie skutkowało problemami z precyzyjnym czyszczeniem narzędzia.

 

Jeśli nie mamy możliwości na zakup profesjonalnego preparatu czyszczącego można użyć te, którymi czyści się piekarniki i kuchenki. Należy jednak upewnić się, że nie mają one funkcji ścierania. Te detergenty swoim składem silnie rozpuszczają brud na tworzywach metalowych, dlatego świetnie nadają się do czyszczenia osadu z zębów i pił. Preparaty czyszczące można zobaczyć pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/14-chemia-przemyslowa

 

Kolejną alternatywą jest nafta, która może posłużyć jako kąpiel dla tarczy. Po upływie kilkunastu godzin brud z tarczy powinien być rozpuszczony i jego usunięcie powinno być o wiele prostsze. Należy zachować środku wszelkiej ostrożności, gdyż pracujemy na materiale łatwopalnym.

 

Ważnym aspektem w pielęgnacji sprzętu jest również miejsce jego przechowywania. Dbajmy o poprawną wilgotność powietrza, gdyż za wysoka spowoduje rdzę na metalu. Warto również trzymać narzędzia w pudełkach, które ochronią sprzęt przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Tyczy się to szczególnie piły z zębami ze spiekanego tworzywa węglikowego, gdyż są one bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, a ich podreperowanie nie jest łatwe i tanie.

Dobrze jest świadomie inwestować w sprzęt warty zakupu. Jest to gwarancja łatwiejszej i przyjemniejszej pracy, czy to przy usterkach domowych, czy w pracy bardziej profesjonalnej. Jednak nie zapominajmy, że utrzymanie higieny narzędzi na wysokim poziomie pozwoli nam na szczęśliwsze ich użytkowanie.

 

Wysokiej jakości piły tarczowe kupią Państwo w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/805-narzedzia/narzedzia-skrawajace/pily-tarczowe

zdjecie2