Zdrowie

Odczuwasz wieczne napady wilczego głodu? Zdarzają Ci się nocne eskapady do lodówki w poszukiwaniu jedzenia? Jeśli tak to jest to sygnał, że nie dostarczasz do swojego organizmu niezbędnych składników hamujących apetyt. Poniżej znajdziesz praktyczne zastosowania, dzięki którym będziesz jeść mniej.

1. Obserwuj siebie

Kompulsywne jedzenie jest największym wrogiem każdej osoby, która próbuje schudnąć. To co jemy każdego dnia wpływa na naszą wagę i samopoczucie. Gdy zaczniesz obserwować to co nakładasz na talerz to łatwiej oprzesz się pokusie nadmiernego podjadania.

W tym celu proponuje, żebyś założył dziennik i zapisywał wszystkie produkty spożywcze, które jesz w ciągu dnia. Mogą to być np. słodycze, hamburgery, napoje gazowane itd. Zapisuj wszystko to co jesz. Dzięki temu zaczniesz baczniej przyglądać się swoim nawykom i je sukcesywnie zmieniać.

2. Pij zieloną herbatę

Czy wiesz, że zielona herbata jest silnym stymulantem pozwalającym zmniejszyć uczucie głodu? Picie jej regularnie sprawi, że nie będziesz odczuwać tak silnego apetytu, jak wcześniej. Zielona herbata zawiera dużą zawartość antyoksydantów, które przyczyniają się spalania tkanki tłuszczowej.

3. Jedz produkty spożywcze zawierające błonnik

Szukając skutecznych sposobów odchudzania zastanawiamy się, jak powinna wyglądać nasza dieta. Czy powinniśmy włączyć więcej owoców i warzyw? Oczywiście!

Jednak nie należy zapominać o błonniku, który jest jednym z najważniejszych składników w kontekście zdrowego odchudzania. Dzięki dostarczaniu odpowiedniej ilości błonnika zmniejszysz uczucie głodu. Błonnik nie ulega trawieniu przez enzymy układu pokarmowego, dlatego powinien być elementem każdej diety. 

Najwięcej błonnika znajdziesz w owocach, roślinach strączkowych i pełnoziarnistych produktach zbożowych.

4. Jedz mniejsze posiłki

Jedzenie trzech sytych posiłków w ciągu dnia nie jest dobrym rozwiązaniem. Długie oczekiwanie na obiad lub kolacje powoduje spadek energii i zmniejsza poziom cukru we krwi. Gdy jesz posiłek co 5-6 godzin to w międzyczasie zaczniesz odczuwać głód.

Co należy zrobić, żeby odczuwać mniejszy apetyt na jedzenie? Najlepiej jeść więcej mniejszych posiłków. Jeśli w Twoim codziennym planie dnia jesz 3 posiłki to rozbij je na 5 mniejszych. Dzięki temu Twój organizm będzie cały czas nasycony, a Ty nie będziesz odczuwać chęci nadmiernego podjadania. 

5. Suplementy zmniejszające apetyt

Niektóre metody nie zdają egzaminu i pomimo rozbijania posiłków na mniejsze porcje nadal mamy problemy z kompulsywnym jedzeniem. Co w takim wypadu należy zrobić?

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tabletek na zmniejszenie apetytu. Przykładową listę takich suplementów znajdziesz tutaj. Większość tych tabletek zawiera składniki, które skutecznie eliminują źródło powstawania apetytu. Świetnie działają suplementy bazujące na afrykańskim mango, czy zielonej kawie. 

6. Włącz do swojej diety przyprawy

Czy wiesz, że wystarczy pół łyżeczki pieprzu cayenne, aby podkręcić metabolizm i przyspieszyć spalanie kalorii? Przygotowując codzienne posiłki pamiętaj o dodaniu przypraw. Szczególnie polecany jest:

  • Cynamon
  • Imbir
  • Szafran
  • Kurkuma
  • Kardamon

Włączenie powyższych przypraw do diety sprawi, że będziesz jeść znacznie mniej niż do tej pory. 

7. Unikaj robienia zakupów gdy jesteś głodny

Liczne badania pokazują, że gdy jesteśmy głodni to wydamy więcej na jedzenie. Zwróć uwagę, że w centrach handlowych znajduje się pełno restauracji. One przyciągają swoich klientów niczym magnez. 

Najbezpieczniejszą strategią jaką możesz wykorzystać jest robienie zakupów tylko wtedy, gdy jesteś całkowicie najedzony. Przed wyjściem do sklepu zjedz obiad i zrób listę tylko tych produktów, których potrzebujesz. Dzięki temu wyeliminujesz produkty spożywcze, które nie są Ci potrzebne. 

8. Używaj zapachów zmniejszających apetyt

Na świecie istnieje dużo zapachów, które zmniejszają uczucie głodu. Według niektórych badań najlepiej działają zapachy:

  • cytrusów
  • wanilii
  • słodkich owoców
  • ciemnej czekolady

Ponadto Naukowcy z Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon odkryli, że jeśli przed zjedzeniem posiłku powąchamy słodki owoc to chętniej zdecydujemy się zjeść coś zdrowego.