Zdrowie

Czym jest toksoplazmoza? To medyczne pojęcie znają doskonale właściciele kotów. Jakie są jej obiawy? Jak wygląda badanie?

Objawy toksoplazmozy

Kontekst zarażenia się tą chorobą jest dobrze opisany w artykule Lekarza Weterynarii, który przeczytać możemy tu. Według lekarza weterynarii toksoplazmoza to „choroba pasożytnicza, która poza życiem płodowym, nie jest zasadniczo groźna”. Jakie są zatem jej objawy? Warto zaznaczyć, że tylko pewna część zakażonych wykazuje objawy tej choroby. Jednym z nich jest powiększenie węzłów chłonnych. U chorych pojawia się także ból mięśni i stawów co często mylone jest z grypą. Tu jednak warto przyjrzeć się różnym symptomom. Przy zainfekowaniu organizmu tą chorobą pojawia się również nadmierne pocenie się, bóle i zawroty głowy oraz w części przypadków charakterystyczna wysypka. U pacjentów obserwuje się również zapalenie siatkówki oka, zapalenie naczyniówki oka, wodogłowie lub małogłowie. Niebezpieczne są również zwapnienia śródczaszkowe. Są to objawy zaliczane do tzw. triady Sabina-Pinkertona. U większości pacjentów występuje także żółtaczka i oczopląs. Są to jedne z objawów, które bez wątpienia stanowią źródło diagnozy. Toksoplazmoza i jej objawy są na tyle charakterystyczne, że nietrudno nie zauważyć odmienność w swoim organizmie po zakażeniu. Zakażeni doświadczają nierzadko również opóźnienia w rozwoju umysłowym oraz zaburzeń mowy. Charakterystyczna jest tu również powiększona wątroba i śledziona.

Badanie toksoplazmozy

W celu trafnego zdiagnozowania toksoplazmozy należy wykonać niezbędne badania serologiczne. Mają one na celu wykrycie przeciwciał IgM, IgG oraz IgA. Badanie jej nie jest jednak proste, gdyż przeciwciała klasy IgM pojawiają się u osoby dopiero co zarażonej, a w raz z upływem czasu znikają. Natomiast przeciwciała IgG pozostają w krwi pacjenta do końca jego życia. Istnieją także inne możliwości w kierunku badania toksoplazmozy. Przede wszystkim można wykonać badania histopatologiczne czy próby biologiczne. W związku ze zmianami takimi jak wodogłowie czy małogłowie warto ku rozpoznaniu wykonać usg, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Pomocne w diagnozie są również badania genetyczne. Są one na tyle precyzyjne, że pozwalają na ujawnienie pasożyta w płynach ludzkich takich jak np. płyn mózgowo-rdzeniowy. Po wykonaniu zleconych badań, najważniejszym elementem diagnozy jest prawidłowa i fachowa interpretacja wyników badań. Wskazują one na toksoplazmozę jeśli dochodzi do serokonwersji, widać wzrost przeciwciał IgG lub IgM, co również świadczy o przebyciu choroby w przeszłości.

Toksoplazmoza-badania,objawy i co więcej?

„Nie spożywanie potraw z surowego lub półsurowego mięsa.” - tak specjaliści definiują pierwszą zasadę, aby uchronić się przed zarażenia toksoplazmozą. Żeby uniknąć objawów tej choroby należy również dbać o codzienną higienę podczas przygotowywania posiłków m.in. myć dokładnie warzywa i owoce przed spożyciem. Higienę w tym przypadku definiuje się również jako mycie rąk, jeśli mamy bezpośredni kontakt z kotami bądź ich kuwetami. Toksoplazmoza nie wiąże się jednak stricte tylko z kotami. Powinno się również uniemożliwiać owadom dostęp do żywności, np. przez foliowanie artykułów spożywczych. Chodzi tu przede wszystkim o wszechobecne latem muchy. Warto również zainwestować w ochronne rękawiczki, jeśli pracujemy w ogrodzie, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ziemi lub wśród roślinności znajdują się kocie odchody. To samo dotyczy zabawy dzieci w miejskich piaskownicach. Warto zastanowić się, czy dziecko powinno się tam bawić, gdyż w piasku również mogą znajdować się kocie odchody. Aby nie narazić się na toksoplazmozę zalecane jest również regularne sprawdzanie domów pod względem karaluchów. Te szkodniki zalęgają się w naszych domach przenosząc powyższą chorobę. To samo dotyczy np. pcheł. Objawy tej choroby są na tyle uporczywe dla pacjenta, że warto przestrzegać zasad higieny i innych wytycznych, aby nie doszło do zakażenia. Warto jednak wspomnieć, że powyższe objawy czy badanie są uśrednione i uogólnione, z czego wynika niepodważalny fakt, że do każdego pacjenta powinno podchodzić się w sposób indywidualny tzn. obserwować inne towarzyszące przejawy choroby czy zlecić dodatkowe badania. Statystycznie ponad 50% pacjentek ginekologii choruje lub przebyło toksoplazmozę. Warto zatem przemyśleć ten fakt i dużo wcześniej podjąć profilaktykę w celu uniknięcia tej choroby.