Czy wiesz, że...

Nareszcie się udało - kupiliśmy nowy samochód i od teraz nie będziemy musieli się obawiać, że nasz stary model znów stanie na środku drogi bądź nie będzie chciał zapalić o poranku. Nowy samochód to prawdziwa wygoda, zupełnie inna jakość. Mimo tej radości nie zdążyliśmy pozbyć się jeszcze starego pojazdu i teraz zastanawiamy się, co z nim zrobić? Jakie mamy opcje?

Mamy miejsce, to niech stoi

Jeśli faktycznie nam nie wadzi, to czemu nie? Może jeszcze się przyda albo jak nasze dziecko podrośnie, to zacznie przy nim reperować i przywróci mu trochę sprawności? A może minie wiele lat i pojazd stanie się zabytkiem, takim, co to poszukują go kolekcjonerzy? Jest wiele zalet, żeby nie pozbywać się starego samochodu, tylko zachować go na przyszłość. Z drugiej strony, kto ma takie możliwości? Przecież zajmuje trochę przestrzeni, a ponadto szpeci podwórze, bo blacha rdzewieje, pojawia się na nim zielony nalot i wiele innych “niespodzianek”.

kupilesnowysamochod sprawdzcozrobiczestarym2

Znajdziemy kupca i sprzedamy

To wariant, na który decyduje się najwięcej osób. Wystarczy popatrzeć na ogłoszenia, jak jest ich wiele, gdzie można znaleźć samochody naprawdę stare i w całkiem dobrym stanie. Nasze oceniamy na dość wiekowe, ale może ktoś akurat takiego szuka? Nic nie szkodzi wystawić je na kilku darmowych serwisach z ogłoszeniami i poczekać, zobaczyć, jaki będzie odzew. Niby to wszystko łatwe, ale prawdą jest, że znalezienie dziś kupca, gdy tak wiele ofert pojawia się dookoła, często graniczy z cudem. Na pewno jednak warto próbować, lecz jak czas oczekiwania będzie się przedłużał, warto zacząć rozważać trzecią opcję - zezłomowanie.

Jedziemy na złomowisko

Przeważnie wizyta na złomowisko jest szybka, a pieniądze za oddany samochód dostajemy od ręki. Oczywiście, wybierajmy tylko licencjonowaną Stację Demontażu Pojazdów, bo możemy być pewni, że te części, które nie zostaną wykorzystane do sprzedaży na rynku wtórnym, zostaną zutylizowane zgodnie z wymogami prawa i ochrony środowiska.

kupilesnowysamochod sprawdzcozrobiczestarym3

Ile można dostać za auto przeznaczone do złomowania? Najczęściej od 300 do 600 zł, ale ostateczna kwota zależy od masy własnej, poza tym dostarczony pojazd musi ważyć przynajmniej 90% wartości wbitej w dowód rejestracyjny. W innym przypadku, za każdy brakujący kilogram, SDP może nam potrącić część kwoty.

Pamiętajmy, że wraz z samochodem do Stacji Demontażu Pojazdów powinniśmy dostarczyć najważniejsze dokumenty, czyli dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana), tablice rejestracyjne, umowę kupna w (w przypadku kupna samochodu, a nie przerejestrowania) oraz czytelny numer VIN. Bardziej szczegółowo o formalnościach przeczytamy pod adresem https://kioskpolis.pl/zlomowanie-samochodu-jak-przebiegaja-formalnosci/.

Złomowanie wydaje się tu najbardziej sensowne, ale oczywiście to od nas zależy, jakie mamy plany związane ze starym samochodem. Równie ważny jest stan naszego auta, bo czasem szkoda go oddawać na złomowisko, skoro być może znajdzie się kupiec i zapłaci za niego więcej.