Czy wiesz, że...

Oświetlenie w biurze stanowi jeden z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za komfort pracy i dobre samopoczucie pracowników, dlatego też inwestycja w dobrej jakości źródła wydaje się być logicznym wyborem przy planowaniu zarówno małych, jak i dużych przestrzeni biurowych.

Problemem może okazać się jednak zużycie energii – dobra moc oświetlenia w obliczu dostępnych na rynku rozwiązań nie musi oznaczać już ogromnych wydatków na doświetlanie stanowisk pracy, czego najlepszym przykładem są oprawy LED, które nie tylko dają możliwość zaprojektowania ergonomicznych rozwiązań w środowisku pracy, ale też generują znacząco niższe rachunki za energię elektryczną co w długofalowym projektowaniu firmowego budżetu jest szczególnie korzystne i pożądane. Jak jednak zaprojektować ergonomiczne rozwiązania dla biur z wykorzystaniem oświetlenia biurowego LED?

Ergonomiczne oświetlenie biurowe LED

Projektując ergonomiczne rozwiązania dla oświetlenia biurowego należy zawsze zwracać uwagę na układ stanowisk pracy oraz wymagania oświetleniowe na poszczególnych stanowiskach pracy w danej przestrzeni. Choć na co dzień pracownicy biurowi spędzają kilka godzin przed komputerem, zniwelowanie znaczenia dopasowanego, ergonomicznego oświetlenia nie wpłynie pozytywnie na ich samopoczucie i może znacząco obniżyć ich produktywność. Z tego też powodu w biurze powinny znaleźć się zarówno większe źródła światła rozświetlające całą przestrzeń biurową, jak i bardziej punktowe rozwiązania kierowane bezpośrednio na konkretne stanowiska pracy i poprawiające komfort widzenia każdego pracownika. Marka Luxon LED wprowadza na rynek różnorodne rozwiązania dedykowane do projektowania oświetlenia w przestrzeniach biurowych, oferując zarówno nowoczesne oprawy kasetonowe jak i pełne systemy linii świetlnych doskonale zastępujące tradycyjne rozwiązania świetlówkowe.

Właściwy wybór oświetlenia LED powinien rozpocząć się od rozplanowania zapotrzebowania na natężenie światła w pomieszczeniu w oparciu o obowiązujące przepisy i normy regulujące komfortowe warunki pracy na konkretnych stanowiskach. Warto przy tym pamiętać o kwestiach takich jak tryb pracy biura (praca wykonywana wieczorem będzie wymagała innego oświetlenia niż praca przy wsparciu oświetlenia naturalnego), czy przeznaczenie pomieszczenia. Ostatecznie każde biuro podzielone jest przecież na strefy, z których każda będzie wymagała innego trybu oświetlenia. O tym jak można dodatkowo wesprzeć podział światła na pomieszczenia może zadecydować także zastosowanie nowoczesnych systemów zarządzania i sterowania oświetleniem, współpracujących z oprawami Luxon LED i pozwalających na dowolne dopasowanie warunków oświetleniowych do potrzeb biura w danej chwili.

Oświetlenie biurowe LED – ergonomia a estetyka

Biura to często przestrzenie reprezentacyjne firmy – projektując oświetlenie do biura warto zastanowić się nie tylko nad kwestią ergonomii, ale też estetyką wykonania. Przesadzenie z ilością punktowych świateł skierowanych na konkretne stanowiska pracy będzie nie tylko nieefektywne i w praktyce niezgodne z założeniami ergonomii miejsca pracy, ale też niezbyt estetyczne w kontekście wizualnej prezentacji biura. Oświetlenie LED proponowane przez markę Luxon to jednak przede wszystkim oprawy nastawione na minimalistyczny projekt i wysoką wydajność przy niskim zużyciu energii. Dzięki różnorodności form można z powodzeniem zaadaptować dostępne w ofercie marki oprawy zarówno na oświetlenie funkcjonalne, jak i dekoracyjne, nie rezygnując przy tym z pełnej ergonomii projektu oświetlenia w biurze. Należy pamiętać, że komfort pracy osób na poszczególnych stanowiskach powinien być priorytetem przy każdej modernizacji oświetlenia – warunki, w jakich przyjdzie im pracować wpłyną na to, jak efektywnie będą swoją pracę wykonywać.

Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem

Zainstalowanie energooszczędnych i bezpiecznych dla środowiska opraw LED w miejscu starej instalacji tradycyjnej ma sens, jeśli budżet jakim dysponuje firma jest mocno ograniczony lub też przerwanie pracy całego biura w celu modernizacji oświetlenia zwyczajnie nie wchodzi w grę. Warto zauważyć jednak, że podczas projektowania rozwiązań dla biur wprowadzanych dziś już w momencie ich budowania bardzo dużą rolę odgrywają także systemy sterowania oświetleniem. To dzięki możliwości indywidualnego dopasowania oświetlenia do sytuacji, pomieszczenia, potrzeb danego stanowiska czy nawet pory dnia możliwe jest wygenerowanie dodatkowych 10-20% oszczędności na zużyciu energii. Wystarczy, że światło będzie automatycznie wyłączane w pomieszczeniach, w których nie jest potrzebne nieustannie i w których ze względu na czas rozgrzewania się tradycyjnych lamp oświetlenie było uruchomione bez przerwy.

Wśród najważniejszych korzyści z wdrażania skutecznych systemów zarządzania oświetleniem warto wymienić przede wszystkim możliwość ustawienia indywidualnych parametrów oświetlenia dla każdego stanowiska oraz regulacji oświetlenia w zależności od natężenia światła dziennego, które z perspektywy ergonomii i wpływu oświetlenia na samopoczucie osób w biurze jest znacznie korzystniejsze, niż oświetlenie sztuczne.