Czy wiesz, że...

Chcesz zrzucić parę kilogramów lub utrzymać piękną i zgrabną sylwetkę? W wykonaniu zadania pomoże Ci m.in. waga łazienkowa. Warto wiedzieć, że nowoczesny model umożliwia nie tylko pomiar wagi. Sprawdzisz na nim także proporcje mięśni i tłuszczu zawartych w ciele. Przekonaj się, dlaczego jeszcze warto wybrać nowoczesną wagę zamiast tradycyjnej.

Słabe strony wagi mechanicznej

Wagi mechaniczne spełniały swą funkcję do momentu, gdy w sklepach pojawiły się elektroniczne. Okazało się wówczas, że starsze modele są mało użyteczne. Po pierwsze umożliwiają jedynie poznanie liczby kilogramów. Ta zaś nie zawsze stanowi dobry wyznacznik sylwetki. Zauważ, że chuda osoba może być otłuszczona. Waga mechaniczna wykaże, że jej waga jest w normie lub byt niska. Z kolei kulturysta zostanie zakwalifikowany jako osoba otyła.

Inną wadą wagi mechanicznej jest mniejsza precyzyjność pomiaru. Przed każdym ważeniem trzeba ją zerować manualnym pokrętłem, bo igła łatwo umyka z zera.

Jak działa waga elektroniczna?

W nowoczesnej wadze znajduje się układ elektroniczny połączony z czujnikami. Są umieszczone na polach, na których osoba chcąca dokonać pomiaru wagi stawia stopy – koniecznie bose! Po uruchomieniu przez ciało zostaje przepuszczony delikatny impuls elektryczny. Jest niewyczuwalny, więc z wagi elektronicznej mogą korzystać nawet dzieci. Napotykając mięśnie i tłuszcz, określa ich objętość. Jak je rozróżnia? Mięśnie stawiają większy opór, tłuszcz zaś przepuszcza impuls dalej.

jakiefunkcjemanowoczesnawagalazienkowa3

Przekonaj się, na co zwracać uwagę podczas wybierania wagi łazienkowej. Sprawdź m.in. dokładność pomiaru. W wagach elektronicznych jest to do 0,5 kg. Poza wagą ciała warto mieć dostęp do: pomiaru masy kostnej, analizy tkanki tłuszczowej, pomiaru wody w organizmie, miernika zapotrzebowania na kalorie.

Wartościowe funkcje nowoczesnej wagi łazienkowej

Waga elektroniczna to urządzenie wyposażone w pamięć. Możesz w niej zaprogramować profile kilku osób – wszystkich członków Twojej rodziny. Dla każdego z nich zostaną zapamiętane ostatnie wyniki ważenia. Po wprowadzeniu wieku i wzrostu waga zaproponuje korzystającej z niej osobie liczbę kalorii, jaką powinna przyjmować, aby utrzymać sylwetkę (jeśli jest poprawna), zrzucić kilogramy lub przybrać na wadze.

Droższe, bardziej rozbudowane modele wag elektronicznych można podłączyć do komputera lub sparować ze smartfonem. Sczytasz w ten sposób dane z pamięci wagi, a na dołączonym do kompletu programie poddasz je analizie. W razie potrzeby łatwo prześlesz informacje dietetykowi lub lekarzowi. Możesz też zacząć prowadzić wykresy postępów.

jakiefunkcjemanowoczesnawagalazienkowa2

Co jeszcze warto wiedzieć o wadze elektronicznej?

Nowoczesna waga zasilana jest bateriami, najczęściej paluszkami lub płaskimi. Na jednym komplecie może działać przez kilka tygodni lub miesięcy. Jest dostępna w różnych designach, kolorach i kształtach, więc bez trudu dopasujesz ją do wystroju łazienki.

Podczas wybierania wagi elektronicznej koniecznie zwróć uwagę, jak duże jest pole z czujnikami oraz jak dużo czujników się pod nim znajduje. Im więcej, tym lepiej, bo otrzymasz dokładniejszy pomiar. Raczej nie kupuj wagi, w której pod każdą stopą występuje pojedynczy czujnik.