Uroda

Rozstępy to bardzo charakterystyczne zmiany skórne, które pojawić mogą się u każdego z nas. Rozstępy dotykają młodzieży w okresie dojrzewania, osób starszych, kobiet w okresie ciąży, coraz częściej z tym problemem borykają się mężczyźni. O to, czy można zapobiec pojawieniu się rozstępów oraz w jaki sposób pozbyć się już obecnych rozstępów, zapytamy eksperta – kosmetologa Centrum laseroterapii Neonia z Krakowa Joanne Godwin

- Rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne, które pojawiają się u coraz większego odsetka osób. Jeśli już się pojawią – trudno z nimi walczyć, gdyż kremy na rozstępy nie umożliwiają usuwania rozstępów. Czy jesteśmy zatem bezsilni wobec tego typu zmian skórnych?

Rozstępy są konsekwencją upośledzenia funkcji fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej odpowiedzialnych na syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Osłabione włókna kolagenowe są mniej wytrzymałe na rozciąganie, a zatem mechaniczne rozciąganie skóry sprzyja przerwaniu włókien kolagenowych, remodelingowi jej struktury i powstaniu rozstępów. Zablokowanie prawidłowej funkcji fibroblastów może być kwestią uwarunkowaną predyspozycjami genetycznymi, a także zaburzeniami hormonalnymi przebiegającymi ze wzrostem stężenia glikokortykosteroidów. Stąd rozstępy – i to bardzo rozległe – towarzyszą chorobie Cushinga. Ale nie tylko – przyczyną rozstępów jest nagły wzrost w okresie dojrzewania, wahania wagi, powszechnym problemem są także rozstępy w ciąży. Wówczas pojawiają się rozstępy na brzuchu i rozstępy na piersiach. Z kolei u mężczyzn rozstępy mogą pojawiać się w konsekwencji intensywnych ćwiczeń oraz rozbudowy masy mięśniowej.

- Czy można zapobiec powstaniu rozstępów? A może – prędzej czy później – wszyscy jesteśmy na nie skazani?

Oczywiście możemy zrobić wiele, aby zadbać o wzmocnienie i uelastycznienie skóry. Mowa o stosowaniu preparatów do ciała o działaniu ujędrniającym, wykonywaniu masaży, naprzemiennych ciepłych i zimnych natrysków. Doskonałe efekty ujędrniające zapewniają ponadto specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej i kosmetologii, takie jak karboksyterapia https://neonia.com.pl/kosmetyka-pielegnacyjna/karboksyterapia/ . O kondycję skóry można dbać także od wewnątrz – a to za sprawą właściwie skomponowanej diety. Najzdrowsza dieta dla skóry to taka, która dostarcza kwasów omega 3, białka, antyoksydantów, witamin A, C i E oraz miedzi czy siarki. Ogromne znaczenie ma także odpowiednie nawodnienie organizmu. Takie postępowanie może ograniczyć ryzyko powstania rozstępów, ale – niestety – nie daje gwarancji, że rozstępy się nigdy nie pojawią.

- Jeśli zatem pojawią się rozstępy – co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności? Poczekać, aż zbledną i staną się bardziej płaskie? Liczyć na to, że staną się znacznie mniej widoczne?

Świeże rozstępy wyglądają bardzo nieestetycznie – są to żyworóżowe lub czerwone pasma, wypukłe i bardzo widoczne. Z czasem zmiany skórne bledną i stają się wklęsłe. Jednak takie zmniejszenie widoczności rozstępów to tylko pozorna poprawa stanu skóry – takie białe rozstępy są zmianami utrwalonymi, z którymi znacznie trudniej walczyć. Najlepiej jest rozpocząć usuwanie rozstępów https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-rozstepow/ na najwcześniejszym etapie, gdy zmiany są jeszcze świeże. Wówczas profesjonalne zabiegi na rozstępy przyniosą spektakularne efekty. Oczywiście nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezsilni wobec utrwalonych rozstępów – tu także medycyna estetyczna i kosmetologia mają nam wiele do zaoferowania.

- Jakie są zatem najskuteczniejsze zabiegi usuwające rozstępy?

U podłoża powstania rozstępów leży przerwanie integralności włókien kolagenowych, zatem terapia usuwania rozstępów powinna koncentrować się na stymulowaniu syntezy nowych włókien kolagenowych oraz remodelingu skóry. I tu nieoceniony okazuje się być laser frakcyjny. Laserowe usuwanie rozstępów https://neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-usuwanie-blizn-i-rozstepow/polega na kierowaniu wiązki lasera frakcyjnego na obszary skóry pokryte rozstępami. Wiązka lasera generuje powstanie licznych mikrouszkodzeń, które stymulują procesy regeneracji skóry. Pobudzeniu syntezy włókien kolagenowych towarzyszy zredukowanie widoczności rozstępów oraz wygładzenie powierzchni skóry, a także przywrócenie jej elastyczności. Dla uzyskania perfekcyjnego wyglądu skóry na ciele warto wykonać serię kilku zabiegów laserowego usuwania rozstępów, np. 4 – 6 zabiegów wykonywanych co 6 do 8 tygodni. Warto pamiętać, że tuż po zabiegu rozstępy mogą ściemnieć , co stanowi wyraz intensywnych procesów naprawczych skóry. A ostateczny efekt zabiegu można ocenić po kilku miesiącach od zabiegu, gdy dojdzie do kompleksowego remodelingu skóry.

- Czy laserowe usuwanie rozstępów to jedyna opcja?

Oczywiście, że nie – choć bez wątpienia najskuteczniejsza. Poza laserem na rozstępy, można wykonywać zabiegi mezoterapii igłowej, karboksyterapii czy osocza bogatopłytkowego. Mezoterapia igłowa na rozstępy polega na ostrzykiwaniu rozstępów preparatami o działaniu odżywczym i regenerującym, natomiast zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego dostarczają w głąb skóry płytek krwi i czynników wzrostu o wysokim potencjale regeneracyjnym. Natomiast endermologia to zabieg całkowicie nieinwazyjny, prowadzący do pobudzenia krążenia krwi i limfy. Uzyskujemy w ten sposób efekt ujędrnienia skóry, jej lepszego odżywienia i dotlenienia. Ponadto zabieg endermolift na rozstępy stymuluje syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Natomiast karboksyterapia na rozstępy to iniekcje dwutlenku węgla, mające na celu nasilenie syntezy włókien kolagenowych, dotlenienie i odżywienie skóry oraz ujędrnienie skóry. Podobnie jak w przypadku lasera na rozstępy, także inne zabiegi warto wykonywać w serii. Kilka zabiegów na rozstępy umożliwi całkowitą ich likwidację bądź znaczną redukcję ich widoczności.

Centrum laseroterapii i medycyny estetycznej Neonia