Z życia wzięte

O tym jak wybrać grę odpowiednią dla naszego dziecka.

Współcześnie dzieci bardzo chętnie sięgają po gry farmerskie 3d, które mogą stanowić doskonały prezent z okazji urodzin, imienin, komunii czy Mikołajek. Taki podarunek może sprawić bardzo wiele radości i zapewnić wiele godzin dobrej zabawy. Aby jednak mieć pewność, że gra będzie odpowiednia do wieku dziecka i nie zmarnuje ono przy niej czasu, warto starannie selekcjonować wybierane tytuły. Podpowiadamy, czym się kierować, wybierając gry na prezent dla dziecka.

Zapoznaj się z klasyfikacją PEGI

Gra, którą chcemy kupić na prezent dla dziecka, powinna być przede wszystkim dostosowana do jego wieku. Z pewnością nie będzie dobrym pomysłem wręczenie ośmiolatkowi gry zawierającej drastyczne sceny seksu i przemocy. Aby tego uniknąć, warto zwracać uwagę na oznaczenia na pudełkach. W Polsce stosuje się system PEGI (Pan-European Game Information), który określa minimalny wiek gracza, dla którego odpowiednia jest dana pozycja. W ramach tego systemu wyróżnione są przedziały 3+,7+, 12+, 16+ i 18+. W ten sposób kupujący ma świadomość, czy w grze, którą chce nabyć, mogą znajdować się brutalne sceny, nagość lub niestosowny język. Rodzice powinni wziąć te oznaczenia pod uwagę, kupując gry dla najmłodszych, jednocześnie uwzględniając indywidualny rozwój i wrażliwość konkretnego dziecka.

Wybieraj gry, które uczą i rozwijają zdolności

Z olbrzymiej oferty gier dostępnych na rynku, warto wybierać te, które uczą i pomagają rozwijać zdolności. Oczywiście, dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na wszelkiego rodzaju gry edukacyjne. Pamiętajmy jednak, że również te gry, które zostały stworzone po to, by służyć przede wszystkim rozrywce, mogą równocześnie sprzyjać rozrywce. Tak bywa często na przykład w przypadku rozbudowanych gier strategicznych. Bywają one bardzo rozbudowane i wielowątkowe, uczą logicznego myślenia i planowania, kojarzenia faktów.

Wybieraj gry, które pomagają rozwijać zainteresowania

Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się gry, które pomagają rozwijać naturalne zainteresowania dziecka. Twoje dziecko zbiera modele samolotów i marzy mu się kariera pilota? Idealnym prezentem będzie gra-symulator lotów, dzięki któremu dziecko przed ekranem komputera zasiądzie za sterami wiernie odwzorowanego modelu samolotu. Twoje dziecko mieszka w mieście i tęskni za wsią? Być może polubi gry farmerskie 3d.

Gra komputerowa może być doskonałym prezentem dla dziecka, ale zawsze warto upewnić się, że jest dostosowana do wieku i rozwijająca. W razie wątpliwości dobrym rozwiązaniem może być zapoznanie się z opiniami innych graczy w Internecie.