Z życia wzięte

Duże okna balkonowe i tarasowe to sposób na stworzenie przyjemnej atmosfery wewnątrz domu czy mieszkania. Dzięki nim poprawia się wygląd zewnętrzny budynku, który za sprawą sporych przeszkleń zyskuje na lekkości. W samych wnętrzach okna balkonowe znacznej wielkości pomagają w optycznym powiększeniu przestrzeni, a nawet wpisują się w dogrzewanie pomieszczeń.

Duże okna balkonowe w domu i w bloku

Początkowo po duże okna balkonowe i tarasowe sięgali głównie właściciele domów, chcący połączyć z ich pomocą salon i ogród. Obecnie trend dążenia do takiego otwierania wnętrza da się zauważyć także w blokach mieszkalnych. Coraz częściej pojawiają się tam balkony o sporej powierzchni, na które można wyjść przez znacznej wielkości okna balkonowe.

Duże przeszklenia to zatem rozwiązanie o wszechstronnym zastosowaniu. W domu pozwalają na swobodne połączenie wybranych pomieszczeń z zielenią otaczającego budynek ogrodu. W niewielkim mieszkaniu sprawdzą się natomiast jako sposób na doświetlenie wnętrz i uczynienie ich większymi w odbiorze.

Architekci od dawna podkreślają, że nawet niewielkie nieruchomości da się uczyć funkcjonalnymi oraz przyjemnymi dla oka. Wystarczy zastosować podstawowe zasady aranżacji. Jedną z najważniejszych jest ta dotycząca operowania naturalnym światłem.

W przeszłości okna balkonowe zarówno w domach, jak i blokach z wielkiej płyty, nie były jakoś szczególnie duże. Miały tylko umożliwiać domownikom wejście i wyjście. Za ograniczeniem przeszkleń przemawiała chęć ochrony przed nadmiernym uciekaniem ciepła z wnętrz. Obecnie nie jest to już tak duży problem, ponieważ współczesna stolarka okienna i drzwiowa oferuje asortyment z wyższej półki. Okna balkonowe oraz tarasowe wyróżnia znaczna izolacyjność, a współczynnik przenikania ciepła bardzo się poprawił. W konsekwencji nawet duże przeszklenia nie muszą oznaczać nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia.

Okna przyjazne naturze i człowiekowi

W aranżacji dominują obecnie rozwiązania ekologiczne, przybliżające człowieka do natury. Duże okna balkonowe wpisują się w połączenie prywatnej przestrzeni z ogrodem. A przynajmniej z tarasem, na którym na ogół znajdują się rośliny. Ich widok poprawia samopoczucie nawet zimą, a może zwłaszcza wtedy gdy wyjście na zewnątrz jest utrudnione. Chociażby z tego względu opłaca się przynajmniej rozważyć zastosowanie dużych przeszkleń. Poza ich pozytywnym wpływem na zdrowie psychiczne, pomagają w ochronie środowiska naturalnego.

- Warto inwestować w nowoczesne okna balkonowe oraz tarasowe, bowiem przełożą się na utrzymanie komfortowych warunków cieplnych w domu. Niższe rachunki za ogrzewanie to następstwo zastosowania stolarki okiennej o wysokiej izolacyjności oraz szyb, przez które może przenikać większa ilość promieniowania słonecznego. Zmniejszając swoje zapotrzebowanie energetyczne, gospodarstwo domowe ogranicza ilość spalin i toksyn w powietrzu - podkreśla przedstawiciel producenta okien Hensfort.

Jak wybierać okna balkonowe?

Okno balkonowe musi być solidnie wykonane. Im większe przeszklenia, tym istotniejsze stają się wytrzymałe profile, odporne na wygięcia i znaczne obciążenie. Duże okna balkonowe wykonuje się najczęściej z PVC lub z aluminium. Ten ostatni materiał, mimo swojej dosyć wysokiej ceny, zyskuje na znaczeniu w oczach konsumentów. Wpływ ma to w pierwszej kolejności jego unikatowa wytrzymałość. Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość stworzenia wąskich ram, które da się schować w podłodze. Dzięki temu wnętrze jeszcze lepiej skomponuje się z otoczeniem budynku.