Czy wiesz, że...

Ten, kto prowadzi swoją działalność gospodarczą i choć raz sprowadzał alkohol do Polski z zagranicy, dobrze wie, jak wiele trudności może się z tym wiązać. Masa przepisów, kontroli celnej i stresu – to nieodłączne elementy towarzyszące w takiej sytuacji.

Ach te trunki

Niektórzy pamiętają jeszcze czasy, kiedy alkohol płynął potężną rzeką z zagranicy i żaden celnik nie mógł powiedzieć nic, co by pogrążyło osoby zajmujące się handlem trunkami. Można było wyprowadzać je z kraju i przywozić, wyjaśniając podczas kontroli, że to na własny użytek. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła. Wykroczenia są karane i szczegółowo sprawdza się każdą dostawę alkoholu. Ten kto zajmuje się gastronomią i chce wzbogacić menu o wino i piwo, musi uzyskać zgodę od Urzędu Marszałkowskiego. Bez tego ani rusz. Dlatego też wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą, korzysta z pomocy firm zewnętrznych, np. takich jak ta http://pro-log.com.pl/aktualnosci/akcyza-import-i-eksport-alkoholu-, które oferują kompleksowe usługi logistycznej obsługi podmiotów gospodarczych.

Jak działają?

Przede wszystkim tego typu jednostki logistyczne prowadzą fachowe doradztwo w zakresie prawa kodeksu cywilnego, czyli innymi słowy, pomagają odnaleźć się w mnóstwie dokumentacji, która może niejedną osobę pogrążyć w zniechęceniu i rozpaczy. Ci, którzy chcą prowadzić hurtowy handel trunkami na spirytusie (powyżej 18% zawartości alkoholu), to muszą już uzyskać zgodę od Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Do tego trzeba dołączyć stosowną opłatę i stos dokumentów potwierdzających legalność działania, korzystanie z magazynu oraz przedstawić papiery potwierdzające opłacanie składek i podatków. Te wszystkie kwestie mogą przerażać, szczególnie początkujących przedsiębiorców. Warto więc zwrócić się o pomoc do operatora logistycznego, który pomoże załatwić te wszystkie sprawy od ręki.

Co jeszcze oferują?

Zajmują się także zgłaszaniem różnych kwestii celnych (usługi składu celnego, zabezpieczenia majątkowe należności celno-podatkowych związanych z dopuszczeniem do obrotu, kompletowanie dokumentacji do odpraw celnych). Niektórzy operatorzy logistyczni oferują również usługę co-packing, czyli pakowanie, przepakowywanie towarów, aby trafiały do odbiorcy dedykowane produkty, wcześniej przez niego zamówione. Często też można liczyć na dodatkowe usługi, np. foliowanie i etykietowanie towaru. W sektorze alkoholowym tworzenie zestawów promocyjnych jest bardzo opłacalne, ponieważ bardzo prosto i skutecznie można wyróżnić towar na półce. Dla zamawiającego taką usługę jest to bardzo opłacalna transakcja, ponieważ w ten sposób oszczędza się pieniądze na pracownikach, narzędziach, a płaci tylko i wyłączne firmie zewnętrznej za wykonanie konkretnej usługi.

Korzystanie z operatora usług logistycznych to świetne rozwiązanie. Oszczędność czasu, funduszy i niepotrzebnych nerwów o to, czy wszystko uda się szybko i dobrze załatwić - to główne powody, dla których warto zaufać współpracy z logistyczną firmą outsorcingową.