Zdrowie

Uszkodzenie słuchu najczęściej jest nieodwracalne, ale w wielu przypadkach można temu zapobiec. Ten problem może dotyczyć również Ciebie lub bliskich, dlatego zobacz, kiedy warto wykonać badanie słuchu.

1. Słuchasz głośno muzyki?

WHO przestrzega przed słuchaniem muzyki przez słuchawki, a także nastawień głośności na full. Natężenie dźwięku nie powinno przekraczać 60%, a bardzo głośnej muzyki powinno się słuchać maks. 60 minut dziennie. Nie zapominaj, że głośna muzyka płynie także na imprezach czy koncertach. Tu możesz przeczytać więcej o tym, jakie znaczenie ma ochrona słuchu.

2. Regenerujesz słuch?

Uszy to narządy jak każde inne, dlatego potrzebują odpoczynku, regeneracji. Według naukowców codziennie powinno się przebywać w ciszy nawet 16 godzin. To trudne do wykonania, zwłaszcza gdy mieszka się w dużym mieście, przy ruchliwej ulicy itp. Jeśli nie masz warunków, również warto rozważyć wspomniane wcześniej ochronniki słuchu. Bez problemu można w nich czytać, pracować, wykonywać obowiązki domowe, czy nawet iść na spacer

3. Czyścisz uszy patyczkami?

To kolejny częsty błąd. Patyczkami można czyścić wyłącznie zewnętrzną część małżowiny. Zdecydowanie nie powinno się wkładać patyczków do kanału słuchowego, gdyż można uszkodzić słuch. Poza tym pewna ilość wosku w uszach jest potrzebna, gdyż chroni przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Uszy są organami samoczyszczącymi, dlatego nadmiar wosku wydala się samoistnie – wystarczy zebrać ten, który odkłada się na zewnątrz ucha. Do czyszczenia wnętrza ucha polecamy specjalne preparaty.

4. Dbasz o swoje zdrowie?

U wielu osób niedosłuch jest konsekwencją powikłań po chorobach i nieleczonych infekcji uszu. Nie bagatelizuj infekcji dróg oddechowych czy stanów zapalnych uszu, ponieważ niedoleczone choroby mogą trwale uszkodzić słuch.

5. Masz szumy uszne?

Z różnych badań wynika, że nawet 90% osób z szumami usznymi ma wady słuchu. Szum uszny to zjawisko subiektywne i nie do końca zbadane. Niektórzy dźwięki pojawiające się w uszach określają jako pisk, gwizd, stukot, inni porównują je do szumu morza. Na szumy często narzekają osoby długo przebywające w hałasie. Czynnikami ryzyka są również wiek i takie choroby jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia gospodarki lipidowej. W skrajnych przypadkach szumy doprowadzają do rozpaczy i depresji, powodując cierpienie oraz dosłownie rujnując życie.

 

Kiedy jeszcze warto profilaktycznie zbadać słuch?

Obciążony wywiad okołoporodowy

Istnieje wiele przyczyn niedosłuchu u dzieci. Czasami wady słuchu są wrodzone i pojawiają się już w okresie prenatalnym. W grupie ryzyka znajdują się wcześniaki i dzieci z niedotlenieniem okołoporodowym. Na rozwój słuchu wpływają również choroby przebyte przez matkę w okresie ciąży oraz zażywane leki. Wady słuchu mogą być również dziedziczne.

Po chorobach i urazach

Przewlekłe zapalenie uszu, odra, świnka i półpasiec mogą doprowadzić do niedosłuchu lub głuchoty. Ubytek słuchu może pojawić się także u osób cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub zakrzepicę.

Pamiętaj, że słuch jest bardzo cenny, dlatego nie lekceważ żadnych niepokojących objawów. Wczesna diagnoza uchroni Cię przed możliwą całkowitą utratą słuchu. Dzięki odpowiedniemu leczeniu, aparatowi słuchowemu lub innego typu rehabilitacji słuchu, można rozwiązać wiele problemów, które dotychczas utrudniały prowadzenie normalnego życia.

Na początek wykonaj bezpłatne badanie słuchu online za darmo, na stronie Geers.pl