Czy wiesz, że...

O WordPressie słyszał już chyba każdy, a przynajmniej każdy, kto jest związany w jakiś sposób z prowadzeniem przedsiębiorstwa w sieci. Dzieje się tak dlatego, że jest to jedna z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejsza platforma służącą do tworzenia i administrowania stron internetowych w sieci.

WordPress to system zarządzania treścią (CMS). Na rynku istnieją 3 główne podmioty zajmujące się CMS – Joomla, Drupal i WordPress. Nazwę ostatniego kojarzą chyba wszyscy, choć nie każdy wie, na czym to tak właściwie polega i skąd wynika fenomen tej platformy. 

WordPress - co decyduje o jej popularności

O popularności WordPressa decyduje wiele aspektów. Przede wszystkim, mimo gamy możliwości, które platforma ta oferuje użytkownikom, jest ona systemem darmowym (przynajmniej w podstawowej wersji). Duży wpływ na popularność WordPress ma również prosta obsługa – żeby móc z niego korzystać, nie trzeba być programistą. 

Platformę tę wykorzystać można do:

  • prowadzenia bloga,
  • założenia sklepu internetowego,
  • organizowania kursów online,
  • tworzenia stron wizerunkowych
  • tworzenia stron promocyjnych,
  • kreowania portfolio. 

…możliwości jest bardzo dużo! 

WordPress.com czy WordPress.org - różnice

Platforma WordPress dzieli się na WordPress.com i WordPress.org. Pierwsza z nich służy do prowadzenia własnego bloga. Zasady korzystania z WordPress.com są proste - wchodzimy na stronę, zakładamy konto i za pomocą wybranego szablonu zakładamy sobie profil, by tam dodawać zdjęcia, treści itd. W wersji podstawowej jest to gotowa, bezpłatna platforma, z której od razu można korzystać (oczywiście za niektóre rozszerzenia czy wtyczki będziemy musieli zapłacić).

Jeśli zależy nam na prowadzeniu sklepu internetowego czy założeniu profesjonalnej strony internetowej firmy powinniśmy wybrać opcję WordPress.org. Niestety na samym początku trzeba ponieść pewne koszty związane z wykupieniem domeny i serwera (sam pakiet plików jest darmowy, ale żeby go pobrać i zainstalować trzeba wykupić i skonfigurować dwa powyższe). W zamian za wykupienie dostępu dostajemy praktycznie nieograniczone możliwości korzystania z platformy. Poziom odpowiedzialności i samodzielności przy prowadzeniu strony przez użytkowników tej wersji WordPress będzie też znacznie większy – obowiązek tworzenia kopii zapasowych oraz systematycznej aktualizacji wtyczek spoczywa w tej sytuacji na administratorze strony.

Przeczytaj także ten poradnik: https://siriuspro.pl/jak-zwiekszyc-sprzedaz-w-sklepie-internetowym.

Czy WordPress jest bezpieczny? 

WordPress jest platformą bezpieczną, o ile użytkownik będzie przestrzegał kilku zasad.

Najważniejsze z nich to:

  • tworzenie kopii zapasowych publikowanych treści;
  • bieżące aktualizacje,
  • pobieranie wtyczek tylko z oficjalnego, sprawdzonego źródła.

Ważne jest też ustalanie silnych haseł, odpowiedzialne zarządzanie platformą (instalowanie tylko tych wtyczek, z których korzystamy z jednoczesnym odinstalowywaniem tych, których już nie używamy), a także korzystanie z wersji antywirusa dla WordPress.

Wszystko, co istnieje w sieci, niesie ze sobą niebezpieczeństwo ataku hackerów. Wyżej wspomniane zostało, że na użytkowniku WordPress.org spoczywa większa odpowiedzialność za publikowane treści i ich bezpieczeństwo. Przy odpowiednim użytkowaniu, WordPress jest bezpieczną platformą, konieczne jest jednak przedsięwzięcie odpowiednich kroków zabezpieczających przed potencjalnym włamaniem. Treści usunięte w wyniku takiego działania można łatwo przywrócić, jednak skutki wycieku danych osobowych mogą być kwestią bardzo trudną do rozwiązania i bardzo kosztowną.

Więcej o WordPressie przeczytasz na blogu siriuspro.pl.