Czy wiesz, że...

Ocieplanie ścian od wewnątrz jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów termoizolacji. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko odpowiednią temperaturę w budynku, ale chroni również ściany przed wilgocią. Sprawdź, kiedy warto wykonać taką izolację i dlaczego piana PUR doskonale się do tego nadaje.

 

Skąd się bierze wilgoć w domu?

Częstym problemem w domach jednorodzinnych i mieszkaniach jest wilgoć na ścianach. Skąd się bierze? Jedną z przyczyn może być zalewanie murów wodą, która wypływa z rynien. Wilgoć dociera do środka również od dołu i występuje w postaci mokrych plam. Pojawia się w domach, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone izolacją przeciwwilgociową w fundamentach i piwnicy.

Wilgoć na ścianie pojawia się często również w wyniku uszkodzenia instalacji kanalizacyjnej, wodnej lub grzewczej, np. przez naruszenie rur podczas remontu. Nie zawsze jednak musi być wynikiem przecieków. Do powstania wilgoci przyczyniają się także mieszkańcy domu podczas prania, gotowania, a nawet oddychania.

Najczęstszą przyczyną wilgoci są jednak nieprawidłowo docieplone ściany  lub brak wentylacji. Para wodna skrapla się w miejscach najchłodniejszych – tak powstają zacieki, które mogą wydawać się wynikiem nieszczelności. Brak izolacji termicznej i sprawnej wentylacji przyczynia się więc do powstania wilgoci, a w następstwie do rozwoju grzybów oraz pleśni, które są szczególnie niebezpiecznie dla ludzi i zwierząt.

Wybór odpowiedniego materiału do ocieplania ścian wewnętrznych

Jednym z najbardziej efektywnych materiałów do ocieplania ścian wewnątrz budynków jest piana poliuretanowa otwartokomórkowa, aplikowana metodą natrysku. Jej największą zaletą jest niski współczynnik przenikania ciepła, który umożliwia zastosowanie cienkiej warstwy izolacyjnej. Pianka PUR, np. Purios E, posiada wysoką zdolność do dyfuzji pary wodnej – dzięki temu konstrukcja domu nie ulegnie zawilgoceniu.

Otwartokomórkowa piana poliuretanowa jest także niezwykle trwała. W nienaruszonym stanie przetrwa nawet kilkadziesiąt lat. Jest w pełni bezpieczna i przyjazna środowisku – możesz zastosować ją w domu, który zamieszkują alergicy i zwierzęta. Natryskowa aplikacja pianki PUR pozwala szczelnie pokryć daną powierzchnię, włącznie z trudnodostępnymi szczelinami. Sprawdzi się więc w pomieszczeniach o nieregularnym kształcie.

Ocieplanie od wewnątrz

Korzyści izolacji ścian wewnętrznych

Piana poliuretanowa otwartokomórkowa wykorzystywana jest do ocieplania ścian od wewnątrz. Jest polecana do izolacji budynków wielorodzinnych, w których nie można przeprowadzić ocieplenia zewnętrznego. Można ją również wykorzystać do ocieplenia ścian wewnętrznych w obiektach zabytkowych, których elewacja nie może zostać naruszona.

Ocieplanie od wewnątrz pianą PUR nie obciąża konstrukcji budynku, ponieważ warstwa natrysku jest niezwykle lekka. Ponadto, pianka aplikowana jest bezspoinowo, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Jest wysoce przyczepna do podłoża, w związku z czym można zaaplikować ją na powierzchnie drewniane, szklane, betonowe i blaszane.

Z uwagi na strukturę otwartych komórek oraz wysoki stopień przepuszczalności pary wodnej, ogranicza ryzyko zawilgocenia w pomieszczeniach.  Jest odporna na działanie środków chemicznych i rozpuszczalników. Ocieplanie ścian od wewnątrz metodą natryskową jest szybkie i łatwe w aplikacji – przy sprawnym działaniu specjalistów budowlanych prace izolacyjne mogą być wykonane w jeden dzień (w zależności od wielkości powierzchni ocieplanej).