Czy wiesz, że...

Luksusowe i szybkie samochody zawsze powodują wzrost adrenaliny i to nie tylko u mężczyzn. Od kilkudziesięciu lat czołowi producenci rywalizują między sobą w produkcji najszybszych aut. Nie są produkowane seryjnie. Krótkie limity lub produkcja dedykowana do konkretnych klientów ma wpływ na ich niebotyczną cenę.

Gaz do dechy i 400 km na liczniku

To właśnie taką i większą prędkość osiągają najszybsze samochody świata. Zastosowane w nich rozwiązania techniczne umożliwiające osiąganie takich rezultatów w dużej mierze przenoszone są z rozwiązań stosowanych w Formule 1.

Prędkość to nie wszystko, najszybszy samochód świata to także możliwość ogromnego przyśpieszenia. 100 km/h osiąga w kilka sekund dzięki silnikowi o dużej mocy.

Mimo ogromnej prędkości rozwijanej przez najszybsze samochody świata należą one do najbezpieczniejszych. Wzmocnione strefy zgniotu mają gwarantować przeżycie kierowcy i pasażerom w razie wypadku.

Warunkiem zaliczenia rekordu świata w najwyższej prędkości jest podanie średniej prędkość z dwóch przejazdów w przeciwnych kierunkach.

Koenigsegg Agera RS

To zdecydowanie najszybszy samochód świata, którego osiągnięcia zostały oficjalnie potwierdzone. 457,2 km/h robi wrażenie. Przyspieszenie do 100 km/h osiąga w 2,9 sekundy. To wszystko dzięki silnikowi o mocy 1016 KM i pojemności 5 l, liczba cylindrów – 8.

Jak zawrotne są osiągi, tak zawrotna jest także cena – prawie 7 mln zł. Auto jest rzeczywiście piękne i już kształtem zapowiada wiele wrażeń.

Hennessey Venom GT

Maksymalna prędkość osiągnięta przez ten samochód to 435 km/h. Moc silnika to 1457 KM, pojemność 7 l. Do 100 km rozpędza się w 2,5 sekundy. Cena trochę niższa, bo ponad 4 mln zł.

Bugatti Chiron

To w rzeczywistości najszybszy samochód świata, jego maksymalna prędkość to 463 km/h. jednak producent założył blokadę na 420 km. Moc silnika to 1479 KM, pojemność 8 l. Przyśpieszenie do 100 km osiąga w 2,5 sekundy. Cena przyprawia o ból głowy – ponad 10 mln zł. Zdecydowanie także najdroższy samochód świata.

SSC Tautara 6,9

To auto produkcji amerykańskiej, które osiągnęło 415 km/h. Moc silnika 1350 KM, pojemność 6,9 l. Rozpędzenie do 100 km zajmuje zaledwie 2,6 sekundy. Cena na przyzwoitym poziomie 5,5 mln zł.

Dla porównania najdroższe auto w Polsce to wart 1,5 mln zł Bentley Mulsanne z silnikiem 512 KM i rozpędzający się do 296 km/h. Nie jest to najszybszy samochód świata, ale osiągi ma całkiem imponujące.

Gdzie można jeździć najszybszym samochodem świata?

Oczywiście wszędzie, ale zgodnie z przepisami, czyli faktyczna maksymalna moc samochodu nie będzie wykorzystana. I nie o to chodzi w tych samochodach. One po prostu są bezpieczne i piękne. Amatorzy silniejszych wrażeń mogą sprawdzić swoje umiejętności i możliwości na torach wyścigowych.

Słynny niemiecki Nurburgring to tor, na którym rozgrywane były zawody Formuły 1. Obecnie odbywają się zawody niższej rangi przeznaczone dla kierowców zawodowych i amatorów. Wieczorami i w weekendy tor jest ogólnodostępny dla posiadaczy ważnego prawa jazdy.