Zdrowie

Wydłużone życie nowoczesnego człowieka jest wynikiem ogólnego rozwoju cywilizacji, a zwłaszcza dużego postępu w medycynie.

Długie życie jednak wiąże się z niektórymi komplikacjami, takimi jak przykładowo zwyrodnienie stawów kolanowych. Zwyrodnienia spowodowane starzeniem naszego organizmu nie są rzadkością i można je spotkać wśród wielu starszych osób.

Czym jest zwyrodnienie stawów kolanowych i jakie są jego pierwsze objawy?

Zwyrodnienie stawów, lub innymi słowami degeneracja stawów, to schorzenie przewlekłe, które jest spowodowane degeneracją chrząstki. Choć nie ma ściśle określonych granic wiekowych, w których pojawia się dane schorzenie i może ono wystąpić nawet u młodych osób, najbardziej narażone są osoby po pięćdziesiątym roku życia. O czasie wystąpienia pierwszych objawów decyduje nie tyle wiek osoby, co ogólny stan jej zdrowia, poziom otyłości czy też ilość i regularność aktywności fizycznej.

Zwyrodnienia stawów kolanowych są schorzeniem przewlekłym i na początkowych etapach osoba nie odczuwa żadnego bólu czy dyskomfortu. Odczuwalne objawy występują dopiero gdy uszkodzenia dochodzą do warstwy, która znajduje się najbliżej kości.

Przeczytaj więcej o zwyrodnieniu stawu kolanowego: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/zwyrodnienia-stawu/ 

Przyczyny zwyrodnienia stawów kolanowych

Przyczyn zwyrodnienia stawów kolanowych jest wiele i niektóre są powodowane przez tryb życia chorego, a niektóre są całkowicie od niego niezależne.

Jak wspomniano wyżej, nasz tryb życia często decyduje o rodzaju i ilości chorób i schorzeń, które u nas występują. Otyłość, brak aktywności fizycznej lub jej bardzo mała ilość są przyczynami wielu przewlekłych chorób - nie tylko zwyrodnienia stawów kolanowych, ale też różnego rodzaju chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy oraz innych. Choć brak aktywności fizycznej źle wpływa na nasz organizm, duża ilość wysiłku fizycznego, a w wyniku zbyt duże obciążenie stawów również nie jest zdrowe dla naszego ciała.

Kolejną przyczyną zwyrodnienia stawów kolanowych mogą być także czynniki genetyczne lub wady wrodzone, które wielokrotnie zwiększają szanse na degenerację stawów.

Jeszcze jednym z rozpowszechnionych powodów zwyrodnienia stawów są wszelkiego rodzaju urazy i uszkodzenia łąkotek, więzadeł i chrząstki.

Leczenie i rehabilitacja zwyrodnienia stawów kolanowych

Diagnozowaniem i leczeniem zwyrodnienia stawów zajmuje się lekarz - ortopeda, dlatego jeśli odczuwasz przewlekły ból lub dyskomfort w okolicach stawów kolanowych warto zapisać się na wstępną wizytę właśnie do ortopedy.

Przeważnie do potwierdzenia diagnozy, lekarz kieruje na RTG, czyli należy wykonać zdjęcie rentgenowskie stawów kolanowych. W zależności od ilości uszkodzeń i poziomu zaawansowania degeneracji ortopeda decyduje o rodzaju niezbędnych zabiegów i ustala kurs leczenia. W przypadku, gdy kurs leczenia nie przynosi oczekiwanych wyników, pacjent może zdecydować się na operację w celu odnowienia uszkodzonej chrząstki w miejscach jej braków.

Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia zwyrodnienia stawów kolanowych i powinna być przeprowadzana przez profesjonalnego rehabilitanta, który na podstawie zaleceń ortopedy przygotowuje indywidualny plan działań dla każdego pacjenta.