Z życia wzięte

Renowacja dachu płaskiego to zespół czynności mający na celu przywrócenie dachowi jego pierwotnej funkcjonalności. To, jakie działania należy wdrożyć, aby wyremontować dach, zależy przede wszystkim od skali uszkodzeń. Choć popularne zwłaszcza w latach 80. i 90. dachy płaskie wyróżniają się imponującą trwałością, po kilkunastu, a często nawet kilkudziesięciu latach owocnego użytkowania wiele z nich zaczyna tracić swoje właściwości i wynika przede wszystkim z działalności czasu. Impulsem do przeprowadzenia remontu powinny być widoczne na powierzchni purchle i rozszczelnienia oraz przecieki, widoczne po obfitych opadach i roztopach.

Remont dachu a skala uszkodzeń

Zakres prac towarzyszących remontowi powinien zależeć od skali uszkodzeń. W przypadku dużych koniecznie może się okazać zerwanie wszystkich warstw dachu, w przypadku niewielkich — z powodzeniem wystarczy „załatanie” dziur i purchli. Pierwszym krokiem do wykonania remontu dachu płaskiego powinna być ocena stanu aktualnego pokrycia. Pamiętaj, że wyniki należy porównać z wymaganiami fachowymi, normami DIN.

Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego materiału hydroizolacyjnego, dostosowanego do aktualnego pokrycia i skali uszkodzeń. Termozgrzewalnych pap asfaltowych nie umieszczamy na pokryciu smołowym, a w przypadku niewielkich rozszczelnień często wystarczy użycie płynnej warstwy naprawczej. W przypadku większych uszkodzeń i konieczności zerwania wszystkich warstw dachu, niezbędne będzie stworzenie nowej warstwy hydroizolacji, ocieplenia, warstwy filtracyjnej (zazwyczaj z geowłókniny) i nawierzchni.

Ważne: jeśli zdecydujesz się samodzielnie zerwać warstwy dachu płaskiego, konieczne wynajmij duży kontener na śmieci. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących utylizacji odpadów może pociągnąć za sobą kary administracyjne.

budownictwo jednorodzinne 2

Remont dachu płaskiego — samodzielnie czy z profesjonalnym wsparciem?

Jeśli uszkodzenia dachu są jedynie niewielkie, samodzielne wykonanie remontu może okazać się całkiem dobrym pomysłem. Pod warunkiem jednak, że masz choćby minimalne doświadczenie w realizacji podobnych prac. Jeśli skala uszkodzeń dachu jest duża, realizacja prac na własną rękę będzie bardzo ryzykowna, a co za tym idzie niewskazana. Remontując dach, należy pamiętać o stabilnym ułożeniu poszczególnych warstw, zachowaniu bezpieczeństwa konstrukcji oraz wbudowanych części czy połączeniu i zakończeniu podłoża. Bez odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia Twoje działanie może przynieść zdecydowanie więcej szkody niż pożytku.

Źródło: http://www.dohmann.pl/