Z życia wzięte

Wybierając skrzynkę na listy mamy do wyboru bardzo wiele różnych modeli, które różnią się od siebie niezliczonymi parametrami – od wielkości i kształtu, poprzez stylistykę i zastosowane materiały, aż po dodatkowe funkcjonalności. Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę, jest również podział na skrzynki stojące i wiszące.

Wyobrażając sobie skrzynkę pocztową na ogół mamy przed oczami niewielką skrzyneczkę, przymocowaną do ogrodzenia czy drzwi, lub – w przypadku skrzynek pocztowych lokatorskich, montowanych w blokach – moduł kilku skrytek, połączonych w jeden blok i przytwierdzonych do ściany w korytarzu czy na klatce schodowej. Tymczasem wiszące skrzynki na listy to niejedyna opcja – coraz większą popularnością cieszą się również stojące skrzynki pocztowe.

Jakie zastosowanie mają stojące skrzynki na listy?

Skrzynki na listy stojące (inna ich nazwa to skrzynki na listy na nóżce), jak łatwo można się domyślić, to modele które nie są przeznaczone do montażu na ścianie czy drzwiach, ale stoją samodzielnie. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy nie możemy użyć tradycyjnej wiszącej skrzynki na listy – na przykład gdy nasz dom znajduje się w pewnym oddaleniu od drogi lub gdy w budynku wielorodzinnym nie ma możliwości zamontowania wiszącego modułu na ścianie.

Stojące skrzynki na listy – podobnie jak modele wiszące – wykonane mogą być z różnych materiałów, bardzo ważne jest jednak, by wybierać te zapewniające największą ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz niepowołanym dostępem ze strony osób trzecich. Jest to związane z faktem, że takie skrzynki – nawet w przypadku skrzynek lokatorskich – są montowane na zewnątrz budynku, a nierzadko również w pewnym oddaleniu od niego. Na szczęście nie jest to żadnym problemem – bez trudu znajdziemy stojące skrzynki na listy o wzmocnionej konstrukcji i wyposażone w solidne zamki.

Skrzynki na listy wiszące – zalety

Coraz większa popularność stojących skrzynek pocztowych nie oznacza wcale, że do lamusa odchodzą skrzynki na listy wiszące. W dalszym ciągu znajdują one bowiem szerokie grono odbiorców jako bardziej uniwersalne, mniejsze i tańsze. Wiszące skrzynki na listy montuje się zarówno w budynkach wielorodzinnych, jak i w domach wolnostojących.

Zdecydowaną zaletą wiszących skrzynek pocztowych jest fakt, że występują one w większej liczbie wariantów niż skrzynki na listy stojące. Dostępne są na przykład skrzynki na listy przelotowe (montowane w słupku ogrodzeniowym i wyposażone w dwa otwory na korespondencję), skrzynki pocztowe z domofonem lub wideodomofonem, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo budynku i jego mieszkańców, a także modele wyposażone np. w czujnik poczty (informują, że do skrzynki włożona została korespondencja).

Podobnie jak w przypadku skrzynek na listy stojących, modele wiszące są wykonane z różnych materiałów, dostępne są też w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu bez trudu znajdziemy skrzynkę, która nie tylko spełnia nasze wymagania pod względem funkcjonalnym, ale również odpowiada nam jej wygląd.