Zdrowie

Periodontologia to specjalność stomatologiczna zajmująca się przede wszystkim leczeniem chorób zapalnych prowadzących do niszczenia dziąseł. Praca periodontologa polega również na profilaktyce i diagnozowaniu ewentualnych chorób. Specjaliści z tej dziedziny powinni oferować szeroką skalę zabiegów, aby jak najlepiej pomóc swoim pacjentom. Jakie są cechy dobrego periodontologa?

Dokładna analiza stanu jamy ustnej

Dobry periodontolog potrafi dokładnie przeanalizować stan zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Musi on zwrócić uwagę nie tylko na kolor i jędrność dziąseł, ale również na ilość płytki nazębnej i osadów oraz stopień rozchwiania zębów. Doświadczony specjalista jest w stanie szybko znaleźć przyczynę problemów z jamą ustną i zalecić odpowiednie leczenie. Czasami wystarcza zastosowanie antybiotyków czy specjalnej płukanki, a niekiedy konieczne jest też przeprowadzenie konkretnych zabiegów.

Szeroki zakres usług

Periodontolodzy przeprowadzają różne zabiegi mające na celu poprawę stanu zdrowia dziąseł i całej jamy ustnej. Do nich zalicza się:

- piaskowanie korzeni, skaling poddziąsłowy i naddziąsłowy;

- zabieg płatowy (oczyszczanie korzeni po ich wcześniejszym nacięciu);

- łyżeczkowanie (usuwanie zainfekowanej tkanki miękkiej z kieszeni);

- przeszczep dziąseł;

- przeszczep kości;

- plastykę dziąseł oraz wyrostka zębodołowego.

Leczenie niechirurgiczne, czyli farmakoterapia i skaling, stosuje się u pacjentów we wczesnych stadiach rozwoju chorób przyzębia. Kiedy nie przynosi ono skutków lub choroba jest już w zaawansowanym stadium, periodontolog dobiera właściwą metodę leczenia chirurgicznego.

Opieka nad pacjentem

Po przeprowadzeniu leczenia periodontolog powinien uświadomić pacjentom, jak ważne są wizyty kontrolne. Tylko w ten sposób można zapobiec nawrotom stanów zapalnych i nieprzyjemnych objawów choroby. Częstość wizyt kontrolnych ustalana jest indywidualnie - mogą odbywać się co 6 miesięcy, co 12 miesięcy lub co kilka lat. Specjalistyczne leczenie periodontologiczne pozwala zapobiec rozwojowi takich chorób jak paradontozaa tym samym utracie zębów.