Czy wiesz, że...

Chcesz urządzić dom w nowoczesnej stylizacji? Podpowiemy Ci na czym ona polega.

Czym charakteryzuje się wnętrze nowoczesne?

Przede wszystkim króluje tu duża, jasna przestrzeń, minimalizm, efekt czystości i porządku. Jest to nurt zupełnie przeciwny tym, które panowały w domach pod koniec XX w. Mnogość wzorów oraz ornamentów zmniejszała optycznie metraż, a liczne ozdoby i bibeloty przytłaczały. Dziś odchodzimy od tego w kierunku minimalizmu i prostoty. Wnętrza w stylu nowoczesnym urządzone są w jasnych, stonowanych kolorach, nierzadko z zastosowaniem materiałów odbijających światło. Szacunek nowoczesności do geometrii odzwierciedlają liczne koła, linie oraz wieloboki. Meble o gładkich powierzchniach z elementami ze szkła i metalu pomagają optycznie powiększyć wnętrze dając jednocześnie efekt luksusu.
Aby spotęgować wrażenie dużej przestrzeni, często stosowany jest w tego typu aranżacjach zabieg łączenia pomieszczeń. Salon chętnie występuje z aneksem kuchennym lub przedpokojem, sypialnia zaś z łazienką.

Jak ozdobić nowoczesne wnętrze?

Liczba elementów dekoracyjnych musi być mocno ograniczona. W charakterze ozdoby występują tu zwykle przedmioty, które poza walorem estetycznym pełnią jeszcze jakąś funkcję praktyczną. Może to zatem być oryginalna lampa, kolorowe poduszki na kanapie, ciekawy stolik, czy fotel w mocnym kolorze. Nic nie znajduje się  tu przypadkowo, wszystko ma swoje miejsce i odgrywa konkretną rolę.

W nowoczesnych wnętrzach często rezygnuje się z zasłon i firan na rzecz rolet. Jak już wspomnieliśmy, światło i przestrzeń odgrywają tu kluczową rolę, a firany oraz zasłony odbierają zarówno jedno jak i drugie. Ci, dla których dom bez firan jest zbyt zimny, mogą sobie pozwolić na delikatne, gładkie z woalu lub satyny.

W zakresie dekoracji coraz popularniejsze stają się również fototapety, które w prosty sposób są w stanie stworzyć niepowtarzalny rezultat i przykuć uwagę każdego, kto wejdzie do pomieszczenia.

Projektując nowoczesne wnętrze należy być bardzo ostrożnym. Łatwo bowiem przesadzić z prostotą, by otrzymać chłodny efekt. Partnerem tekstu o nowoczesnych wnętrzach są specjaliści projektowania wnętrz z www.artcoredesign.pl, którzy potrafią sprawić, że Twój dom, choć nowoczesny, wciąż będzie przytulny i pełen ciepła.