Zdrowie i Uroda

Jedną z podstawowych i jednocześnie najprostszych pozycji w jodze jest kwiat lotosu. Jego wykonywanie nie powinno sprawiać trudności nawet osobom, które dotychczas nie miały do czynienia z jogą. Pozycja ta uważana jest za niezwykle korzystną dla zdrowia i pomaga w utrzymaniu wewnętrznej harmonii. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze warto ją wykonywać.

Pozycja kwiat lotosu w jodze - skąd się wzięła ta nazwa?  

Ten wyjątkowy kwiat wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z jogą, jednak w kulturze wschodniej jego znaczenie jest o wiele większe. Wyznawcy hinduizmu oraz buddyzmu uważają wręcz tę roślinę za świętą! Dlaczego to właśnie kwiat lotosu stał się symbolem najbardziej znanej pozycji w jodze? Powodem jest jego charakterystyczna budowa - delikatny, efektowny kwiat unosi się na wodzie i kieruje swoje płatki ku słońcu, podczas gdy pod wodą podtrzymują go silne i stabilne korzenie, które zapewniają mu bezpieczeństwo nawet wtedy, kiedy tafla wody gwałtownie się porusza, np. podczas silnego wiatru. 

Jak wygląda pozycja kwiat lotosu? 

Pozycję kwiat lotosu wykonuje się na siedząco, z ugiętymi kolanami i stopami założonymi na uda. Plecy powinny być wyprostowane, oczy zamknięte, a dłonie powinny spożywać na kolanach. Oddech powinien być wykonywany przeponą, co pozwoli lepiej dotlenić organizm.

Pozycja ta jest dość łatwa, ale nie każdy może ją wykonywać - przeciwwskazaniem mogą być wszelkie urazy bądź kontuzje kolan lub kostek. 

Korzyści z wykonywania kwiatu lotosu

Tak jak każda inna pozycja jogi, także kwiat lotosu przynosi mnóstwo korzyści naszemu zdrowiu, zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Jest świetnym sposobem na odprężenie się i pozwala odpocząć ciału oraz umysłowi. Oto najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą pozycja kwiat lotosu w jodze:

  • dotlenia organizm dzięki oddychaniu przeponowemu
  • rozciąga mięśnie nóg oraz pośladków
  • ma korzystny wpływ na mięśnie i stawy
  • przyspiesza regenerację organizmu
  • wzmacnia kręgosłup 
  • świetnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego
  • ułatwia medytację
  • poprawia koncentrację
  • odpręża, pomaga się zrelaksować
  • jest polecana kobietom w ciąży, ponieważ regularnie wykonywana, ułatwia poród. 

Pozycja kwiat lotosu jest więc zdecydowanie polecana każdemu, kto pragnie zadbać o swoje zdrowie, dobrą kondycję oraz samopoczucie. Korzyści zdrowotne będą najlepiej widoczne i zauważalne, jeśli ćwiczenie będzie wykonywane systematycznie. Dzięki temu, że pozycja ta jest stosunkowo łatwa może jej się nauczyć praktycznie każdy i bez trudu można ją wykonywać także w domu.