Zdrowie i Uroda

Soczewki nosi coraz więcej osób, jednak nie wszyscy wiedzą jak prawidłowo zadbać o ich pielęgnację. Nieodpowiednia higiena, niekorzystanie z płynów do odkażania oraz inne błędy popełniane przez użytkowników szkieł kontaktowych, mogą prowadzić do podrażnienia spojówek, a w najgorszym wypadku, do pogorszenia wzroku. Jak powinna w takim razie wyglądać prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych?

Niewłaściwa higiena

Nieodpowiednia higiena jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych w kontakcie z soczewkami. Przed każdym założeniem oraz zdjęciem soczewek należy dokładnie umyć dłonie wodą oraz mydłem hipoalergicznym, lub żelem antybakteryjnym. Ponadto staraj się nie przenosić szkieł kontaktowych przy użyciu samych paznokci. Lepiej służą do tego opuszki palców.

Nieodpowiednie korzystanie z płynu do soczewek

Jeśli korzystasz z soczewek miesięcznych, płyn do czyszczenia soczewek to absolutny obowiązek. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z wody destylowanej, soli fizjologicznej, ani wody z mydłem. Używaj wyłącznie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji soczewek kontaktowych których używasz. Przestrzegaj instrukcji na niej zawartej. Nie rozcieńczaj, ani nie mieszaj różnych rodzajów płynów ze sobą. Pojemnik w którym przechowujesz soczewki płucz regularnie preparatami i za każdym razem pozostawiaj do wyschnięcia. Pod żadnym pozorem nie trzymaj szkieł kontaktowych w pojemniku wypełnionym płynem do ich czyszczenia.

Zawsze przestrzegaj instrukcji

Sklepy internetowe takie jak Optiland oferują bogaty wybór soczewek. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie skontaktuj się z okulistą. Pomoże ci on wybrać szkła kontaktowe dopasowane do twojej wady wzroku, prowadzonego trybu życia oraz preferencji. Nawet w przypadku gdy twoja wada wzroku jest stosunkowo niewielka, nie ryzykuj i nie kupuj ich na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji. Okulista powinien ci również doradzić jak zakładać i zdejmować soczewki, oraz jak zadbać o ich pielęgnację. Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z soczewek, albo masz do czynienia z nowymi, zawsze sprawdzaj dokładnie instrukcję oraz staraj się ją przestrzegać. Dotyczy to również płynów do ich czyszczenia.

Prawidłowo pielęgnowane soczewki kontaktowe pozwolą ci dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Pamiętaj jednak, że nieprawidłowe ich użytkowanie może prowadzić do niebezpiecznych dla twojego oka infekcji, czy pogłębienia wady. Dlatego nie ryzykuj i przed wyborem soczewek skontaktuj się z okulistą, kupuj je zawsze w sprawdzonym miejscu i przestrzegaj zasad pielęgnacji.